-15% rabatu na wszystko z kodem rabatowym: WIOSNA

Czynniki wpływające na zmiany wokół oczu

2021-05-21
Czynniki wpływające na zmiany wokół oczu

Wiele osób stosuje odpowiednio dobrane produkty pielęgnacyjne, dba o delikatne oczyszczenie skóry, stosuje masaże rollerem, które pozytywnie wpływają na delikatną strefę okolicy oka, jednak efekty są znikome. Dlaczego? Najczęstszym powodem jest ekspozycja skóry na negatywnie oddziałujące czynniki zewnętrze. Aby kompleksowo zadbać o strefę oka, oprócz pielęgnacji zadbaj również o ochronę i jak najmniejszą ekspozycję na te czynniki.

 

 

CZYNNIKI, KTÓRE NEGATYWNIE WPŁYWAJĄ NA JAKOŚĆ I WYGLĄD SKÓRY WOKÓŁ OCZU

 

 

 1. Promieniowanie UV

 

Promieniowanie UV to jeden z najbardziej oddziałujących na jakość całej naszej skóry czynników zewnętrznych. Skóra ciała jest wystawiana na jego wpływ okresowo (wiosna-lato), jednak twarz przez cały rok. Wpływ promieni UV jest szkodliwy również jesienią i zimą, kiedy słońce nas nie opala, na co jeszcze wiele ludzi nie zwraca uwagi. Dlaczego tak się dzieje?

 

Wyróżniamy promieniowanie UVA, UVB i UVC. Promieniowanie, które dociera do naszej skóry to promieniowanie UVA i UVB. Za opaleniznę odpowiedzialne jest promieniowanie UVB, które najsilniej działa w okresie letnim i to właśnie wtedy staramy się stosować filtry SPF, a także chronimy skórę przed oparzeniem słonecznym. To promieniowanie przenika przez naskórek, jednak nie dociera do skóry właściwej. Wywołuje rumień i aktywuje melanocyty do produkcji melaniny (opalenizny), odpowiada również za syntezę witaminy D3 i może wpływać na negatywne zmiany na poziomie komórkowym. Wystawianie się na silne działanie promieniowania UVB będzie wpływać negatywnie na jakość naszej skóry, to oczywiste. Jednak tym bardziej negatywnie działającym promieniowaniem UV jest promieniowanie UVA, które dociera do skóry właściwej i jego nasilenie w naszej strefie klimatycznej jest porównywalne przez cały rok. Oddziałuje na fibroblasty, które odpowiedzialne są za produkcję białek podporowych, takich jak kolagen i elastyna oraz oddziałuje na macierz międzykomórkową. Negatywnie wpływa na DNA komórek przez wpływ reaktywnych form tlenu, których produkcja nasila się podczas ekspozycji na promieniowanie UVA. Dochodzi do tzw. elastozy słonecznej, której wynikiem jest wysuszona skóra, której brak jędrności i elastyczności. W najgorszym wariancie to promieniowanie wpływa również na tworzenie się nowotworów skórnych.

 

Delikatna i cienka skóra wokół oczu, w porównaniu z resztą strefy twarzy, bardzo szybko „zdradzi”, że nie była odpowiednio chroniona przed negatywnym wpływem UVA, jak i UVB.

 

Bardzo rzadko na tę okolicę stosujemy filtry SPF. Do niedawna powodem mógł być fakt, że wiele produktów z SPF migrowała do oczu, wywołując ich podrażnienie (szczypanie, pieczenie, łzawienie), jednak aktualnie na rynku znajdziesz taki kosmetyk, który nie wywoła tych nieprzyjemnych skutków ubocznych. Niestety, nie jest on uniwersalny. Zdarza się, że produkt „xyz” u jednej osoby nie wywołuje pieczenia, a u innej mimo wszystko będzie migrował do oczu. Więc metodą prób i błędów znajdź taki, który Tobie będzie najlepiej odpowiadał i stosuj go przez cały rok. Dodatkowo, pamiętaj o tym, aby zaopatrzyć się w okulary z filtrem UV - jest to ważne zarówno w kontekście ochrony skóry, jak i wzroku.

 

 

2. Używki

 

Negatywny wpływ będą miały również używki w postaci alkoholu czy papierosów. Nawet jeśli alkohol spożywasz w małych ilościach, ale dość często, czyli tzw. lampka wina do obiadu, pamiętaj, że na jakości skóry się to odbije, a na jakości skóry i jej wyglądzie wokół oczu tym najbardziej. Alkohol z jednej strony powoduje odwodnienie organizmu, z uwagi na to, że organizm traktuje go jak truciznę i chce szybko się go pozbyć, przez co - gdy trafia do nerek, starają się one szybko go wyeliminować z organizmu, stąd też wzmożona częstotliwość oddawania moczu. W konsekwencji skóra staje się gorzej nawodniona, co wpływa również na jej odżywienie i dotlenienie. Staje się bardziej matowa, poszarzała i słabo odporna na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, wiatr, mróz itp. Częste spożywanie alkoholu, nawet w małych ilościach, będzie również powodowało opuchnięcia.

 

Spowodowane jest to tym, że częste spożywanie alkoholu powoduje zahamowanie wazopresyny (hormon diuretyczny). Tak jak pisaliśmy we wcześniejszych artykułach poświęconych okolicom oka, opuchnięcia tej strefy przyczyniają się do naciągania skóry, tworzą się również mało estetyczne „poduszeczki” pod okiem oraz z czasem zasinienie tej okolicy. Jeśli zdarza się to sporadycznie, to jesteś w stanie w dość szybki sposób uporać się z tym problemem stosując np. kremy z kofeiną, a także wykonując drenaż limfatyczny. Jednak jeśli problem staje się z gatunku tych utrwalonych, to nic oprócz zniwelowania czynnika wywołującego te opuchnięcia - nie pomoże. Alkohol negatywnie wpływa na witaminy, mikro- i makroelementy, które są gorzej wchłanianie z pożywienia, a z drugiej strony organizm je szybciej metabolizuje, aby uporać się z negatywnym wpływem alkoholu na organizm, co odbije się również na jakości skóry.

 

Wpływ palenia papierosów, a także bycia tzw. biernym palaczem również bardzo negatywnie wpływa na wygląd i zdrowie cery. Dym tytoniowy powoduje uszkodzenia na poziomie komórkowym, podobnie jak promieniowanie UV, wpływa na uszkodzenia włókien podporowych, a także upośledza ich produkcję. Wpływa również na poziom witamin A, C i E, które są witaminami biorącymi udział w procesie usuwania wolnych rodników, a te są produkowane w ogromnych ilościach podczas ekspozycji na dym papierosowy. Oprócz tego, że same substancje negatywnie wpływają na naszą skórę, pamiętaj też o tym, że podczas przebywania w zadymionym pomieszczeniu czy „zaciągając się” dymem papierosowym, aktywujesz dodatkowo mięsień okrężny oka, mrużąc je, co wpływa na utrwalanie się zmarszczek mimicznych.

 

 

3. Zanieczyszczenia powietrza

 

Smog oddziałuje nie tylko na nasz układ oddechowy. Z każdym rokiem notuje się w okresie zimowym coraz większe stężenie zanieczyszczeń powietrza i niestety nie dotyczy ono już wyłącznie dużych miast, ale również wsi. Stężenie zanieczyszczeń powietrza rośnie zimą, jednak nie oznacza to, że latem nie jesteśmy eksponowani na ich wpływ. Smog oprócz tego, że jest przez nas wdychany, osadza się również na powierzchni naszej skóry, a pod wpływem promieniowania UV większe cząsteczki ulegają rozpadowi i z łatwością wnikają do naszej skóry przez pory skórne, mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Wpływa to na powstawanie wolnych rodników, które jak pisaliśmy powyżej będą wpływać na jakość i wygląd naszej skóry. Upośledzają funkcję regeneracji naskórka, przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych, a w konsekwencji przyspieszają procesy starzenia się skóry. Aby przeciwdziałać ich negatywnemu wpływowi, powinniśmy stosować produkty ochronne, które zawierają składniki o działaniu anti pollution np. SeaLift™, a także zadbać o odpowiednie oczyszczanie skóry - produktami, które mają zdolność ich usunięcia np. pianka Foa-m my god, która zawiera roślinne substancje myjące pozyskiwane z kolibła egipskiego, gipsówki oraz orzechów shikakai.

 

 

4. Światło niebieskie HEV

 

Światło niebieskie, na które jesteśmy narażeni aktualnie niemalże od świtu do nocy za pośrednictwem ekranów telefonu, komputera czy telewizora, niestety, również będzie przyczyniać się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Negatywnie wpływa również na nasz wzrok i jakość snu, który jest niezbędny w kontekście procesu regeneracji całego organizmu, w tym skóry. Aby przeciwdziałać naświetlaniu się, warto zainstalować programy ograniczające ilość emitowanego światła niebieskiego, które nadają nieco żółtawy odcień naszym monitorom lub założyć zewnętrzne filtry na monitor, które wykazują jeszcze lepszą skuteczność w blokowaniu światła niebieskiego. Pamiętaj również, by zawsze jak masz wrażenie, że Twój wzrok męczy się po całym dniu pracy przy komputerze, udać się na wizytę kontrolną do okulisty, a jeśli jest konieczność stosowania okularów korekcyjnych to zadbać o takie, które również mają filtr przed światłem niebieskim (filtry te nie zmieniają koloru soczewki w okularach). Skórę możesz dodatkowo chronić za pomocą kosmetyków, które zawierają takie substancje jak np. ENERGINIUS™, możesz znaleźć go w naszym boosterze Digital rehab. Chroni DNA komórek przed uszkodzeniami wywoływanymi promieniowaniem HEV, a także zwiększa syntezę cząsteczek ATP, które nazywamy „paliwem” dla naszych komórek.

 

 

5. Higiena życia

 

Na koniec sprawa oczywista — sen i regeneracja. Te dwa podstawowe czynniki, jakie powinniśmy sobie zapewnić, a które bardzo często są przez nas traktowane jako nieistotne, wpływają bardzo negatywnie na skórę naszych oczu. Podczas snu produkowany jest hormon - melatonina, który oprócz działania nasennego, ma również działanie antyutleniające (działa jak „zmiatacz” wolnych rodników, które powstają pod wpływem każdego negatywnie działającego czynnika zewnętrznego). Dodatkowo brak snu i regeneracji wpływa na obniżenie się pH skóry, która staje się bardziej wrażliwa na wpływ czynników zewnętrznych. Wpływa to również na spowolnienie krążenia krwi i płynów ustrojowych, co powoduje niedotlenienie tkanek, a w konsekwencji skóra jest gorzej odżywiona i staje się poszarzała, a także opuchnięta. Wiele z Was zauważa ten efekt po jednej zarwanej nocy, a co dopiero kiedy takie niedosypianie staje się permanentnym problemem. Zadbaj o to, by chodzić spać o w miarę regularnej porze i aby Twój sen wynosił minimum 7-8 godzin. Jeśli masz problem z zasypianiem, spróbuj odłożyć komórkę i wyłączyć telewizor czy komputer na godzinę przed planowanym snem, a także przewietrz sypialnię. Możesz również spróbować metod relaksacji, które sprawią, że obniżysz poziom stresu i łatwiej będzie Ci zasnąć.

 

 

Skontaktuj się z nami
Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Powiązane wpisy

loader
Polecane
Nature is better 15 ml - Krem na okolice oczu 360°. Bestseller

Nature is better 15 ml

Krem na okolice oczu 360°.
139,00 zł
Foa-m my god! 150 ml - Ekstremalnie łagodna pianka do mycia i demakijażu twarzy

Foa-m my god! 150 ml

Ekstremalnie łagodna pianka do mycia i demakijażu twarzy
89,00 zł
Town de-stress 50 ml - Krem neutralizujący stres cywilizacyjny

Town de-stress 50 ml

Krem neutralizujący stres cywilizacyjny
119,00 zł
Digital rehab 30 ml  - Anty blue light booster

Digital rehab 30 ml

Anty blue light booster
109,00 zł

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel