Czy opuchlizna wokół oczu to mój problem na stałe?

 

Czy opuchnięcia powiek można usunąć na zawsze, czy jeśli występują one u mnie często to już tak pozostanie? To bardzo częste pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet — kobiet, ponieważ Panie z uwagi wahania hormonalne mają częściej problem z opuchlizną oczu niż mężczyźni. Dziś prześledzimy najczęstsze powody powstawania „poduszeczek” w okolicy oka i sprawdzimy, jak możemy sobie z nimi radzić na co dzień.

W naszym wcześniejszym artykule poświęconym okolicy oka pisaliśmy już o tym, że opuchnięcia oczu przyczyniają się do rozluźniania skóry w tej okolicy, przez co traci ona na jędrności, a i zmarszczki pojawiają się szybciej. Warto więc zadbać o to, by wyeliminować ich powstawanie, a skóra przez długi czas będzie jędrna, dobrze odżywiona i dotleniona, a dzięki temu zmarszczki pojawią się zdecydowanie później.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA OPUCHNIĘĆ OCZU

STYMULOWANE CZYNNIKAMI ZEWNĘTRZNYMI

1. Praca przed komputerem

Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora powoduje zmęczenie oczu, co przyczynia się do ich pocierania, mrużenia, a także do wysuszania się spojówki oka. To wszystko wpływa negatywnie na krążenie krwi i limfy, przyczyniając się do powstawania opuchlizny, a także zasinienia tej strefy.

Jak z tym sobie poradzić:

Jeśli zauważasz, że powyższy opis dotyczy właśnie Ciebie, to warto od razu zainstalować na swoim komputerze oprogramowanie blokujące światło niebieskie lub sięgnąć po jeszcze skuteczniejsze rozwiązanie i zaopatrzyć się w nakładkę na monitor, która będzie blokować światło niebieskie. Warto również pamiętać o corocznej wizycie kontrolnej u okulisty. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, a oczy po dniu pracy masz zmęczone, czujesz dyskomfort w postaci pieczenia lub szczypania, warto odwiedzić okulistę. Czasem w takich sytuacjach potrzebne są krople do oczu, które będą utrzymywać odpowiednie nawilżenie oka lub lekarz do pracy zaleci noszenie okularów.

2. Praca w klimatyzowanym pomieszczeniu

Podobny wpływ na Twoje oczy będzie miało wielogodzinne przesiadywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, które nie ma odpowiedniego poziomu nawilżenia. Bardzo rzadko spotykana praktyka w miejscach, gdzie pomieszczenie jest klimatyzowane, to stosowanie nawilżacza powietrza. Niestety, powoduje to zwiększone odparowywanie wody z naskórka (TEWL), a także przesuszanie się błon śluzowych i spojówki oka. W konsekwencji oko zaczynamy pocierać, mrużyć, doprowadzając do opuchnięcia. Dodatkowo, skórze wokół oczu zaczyna brakować odpowiedniego nawilżenia, przez co szybciej pojawiają się zmarszczki mimiczne, bo przy tym wszystkim również dochodzi do jeszcze większej aktywacji mięśnia okrężnego oka, co - jak pisaliśmy we wcześniejszych artykułach - również nie jest korzystne w kontekście prewencji przeciwstarzeniowej.

Jak sobie z tym poradzić:

Najkorzystniej byłoby zastosować nawilżacz powietrza, pamiętaj natomiast by dostosować go do powierzchni pomieszczenia. Jeśli jest to niemożliwe, z uwagi na charakter i miejsce wykonywanej pracy, to przynajmniej staraj się ograniczyć korzystanie z klimatyzacji poza pracą, np. jadąc autem lub w domu. Zadbaj również o systematyczne nawilżanie skóry oka, a także odwiedź okulistę i doradź się w sprawie ewentualnego zastosowania kropli do oczu.

STYMULOWANE HIGIENĄ ŻYCIA

1. Zbyt mała ilość snu i brak odpowiedniej regeneracji

Permanentne niedosypianie, a także kładzenie się spać o późnej porze nocnej - mimo ośmiogodzinnego snu, przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, co przede wszystkim zauważymy na twarzy, a w szczególności na okolicy oka. Przyczyniać może się do tego również słaba regeneracja organizmu, spowodowana np. intensywnymi treningami o wysokiej częstotliwości, a także stres, który wpływa na podniesienie się poziomu kortyzolu.

Jak sobie z tym poradzić:

Intensywność i liczba wykonywanych treningów w ciągu tygodnia powinna zostać dostosowana indywidualnie do Ciebie, biorąc przy tym pod uwagę Twoje możliwości regeneracyjne. Na bardzo intensywne i częste treningi mogą pozwolić sobie osoby, które mają możliwość zorganizowania swojego dnia pod względem odpoczynku, wysypiają się odpowiednio w nocy i prowadzą zdrowy tryb odżywiania się. Ci z nas, którzy zaczynają swój dzień o 6, a kładą się spać po godzinie 1-2 w nocy, powinni przemyśleć i być może poradzić się specjalisty w tej dziedzinie, jak najkorzystniej będzie ułożyć plan treningowy, by organizm na tym nie ucierpiał.

Jeśli natomiast masz problem z zasypianiem - zadbaj o kilka podstawowych zasad, które umożliwią Ci łatwiejsze zasypianie. Są nimi:

  • odłóż telefon i wyłącz telewizor/komputer minimum na godzinę przed planowanym snem,
  • wieczorem przygaś już wszystkie światła i zadbaj o to, by dawały one żółty - ciepły odcień światła, a nie biały - zimny,
  • włącz relaksującą muzykę,
  • przeczytaj książkę, dzięki temu skierujesz myśli w innym kierunku niż codzienne problemy do rozwiązania,
  • spróbuj jogi, medytacji lub wykonaj trening autogenny Schultza,
  • pracując wieczorami przed komputerem - pamiętaj o filtrach blokujących światło niebieskie, możesz również zakupić okulary z pomarańczowymi szkłami, które doskonale sprawdzą się podczas oglądania telewizji wieczorową porą,
  • ustal sobie porę, do której zajmujesz się pracą - w szczególności, jeśli prowadzisz swoją działalność - wówczas jest trudniej powiedzieć sobie “STOP, idę odpoczywać”. Pamiętaj jednak, że Twoja wydajność z każdą godziną dnia maleje i to, co po 8 godzinach pracy robisz, jest mało efektywne i zrobisz tę samą czynność dnia następnego w połowie krótszym czasie, jeśli będziesz wypoczęta.

Zadbaj również o weekendową regenerację: pójdź na spacer - najlepiej w miejsce, gdzie będziesz miała możliwość obcować z naturą - nawet miejski park w tym celu się sprawdzi. :)

2. Nieodpowiednia dieta oraz używki

Jedzenie wysoko przetworzonych posiłków, pełnych glutaminianu sodu czy syropu glukozowo-fruktozowego będą wpływać bardzo negatywnie na nasz organizm, powodując opuchnięcia, którymi dziś się zajmujemy, ale oczywiście ich wpływ na organizm jest zdecydowanie gorszy, ponieważ takie jedzenie przyczynia się również do powstawania chorób cywilizacyjnych jak nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie itp. Używki, jak alkohol i palenie papierosów, wpływają na niedotlenienie naszego organizmu i jego słabe odżywienie, czego skutki są widoczne na skórze. Zbyt mała ilość spożywanych płynów w ciągu dnia również wpłynie na zatrzymanie wody, ale to z pewnością wiesz. :)

Jak sobie z tym poradzić:

Problemy te wydają się proste do rozwiązania, wiele osób powiedziałoby: “jedz zdrowo, nie pal i nie pij”, jednak trzeba pamiętać, że zarówno jedzenie, jak i papierosy czy alkohol są uzależniające i nie tak łatwo zrezygnować z przyzwyczajeń. Warto jednak sięgnąć po pomoc specjalisty, przynajmniej w pierwszej fazie radzenia sobie z tym problemem, mając kogoś kto wesprze, doradzi i pokieruje, będzie łatwiej się z nim uporać. Zainwestowanie w wizytę u psychologa i/lub dietetyka czy zapisanie się na grupowe zajęcia lub indywidualna współpraca z trenerem personalnym to inwestycja w siebie i swoje zdrowie. A o opuchnięciach oczu przy zdrowym trybie życia zapomnisz tak szybko, że będzie Ci się wydawać, że ten problem to odległa przeszłość.

PRZYCZYNY ZDROWOTNE

Jeśli opuchnięcia i zasinienie oka jest u Ciebie permanentnym stanem, a wszystkie powyżej wypisane ewentualne przyczyny wyeliminowałaś lub zauważasz takie symptomy jak:

  • senność w ciągu dnia (w szczególności po posiłku),
  • osłabienie,
  • brak energii,
  • apatię,
  • rozdrażnienie,
  • łamliwość paznokci czy wypadanie włosów,
  • lub inne symptomy, które Cię niepokoją,

udaj się do lekarza i zrób podstawowe badania.

Przyczyną puchnięcia oczu, jak i całego organizmu może być m.in.:

  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy
  • cukrzyca
  • problemy z hormonami płciowymi (estrogeny, prolaktyna)
  • anemia
  • alergia

Do retencji wody w organizmie może dojść również na skutek stosowania hormonalnej terapii zastępczej (antykoncepcja). Jeśli od momentu, kiedy stosujesz tabletki antykoncepcyjne zauważasz, że Twoja twarz, okolice oka, czy np. stopy są w ciągu dnia spuchnięte - koniecznie idź na konsultację do swojego lekarza prowadzącego i zgłoś te objawy.

CODZIENNA PIELĘGNACJA W 4 KROKACH

Przy swojej codziennej pielęgnacji dbaj również o kilka złotych zasad dotyczących pielęgnacji okolicy oka, a są nimi:

  1. Wykonuj demakijaż oka delikatnymi produktami, które nie podrażniają skóry, np. Alkmie - Foa-m my god,
  2. Nie naciągaj skóry powiek podczas demakijażu ani wykonując masaż tej okolicy,
  3. Zadbaj o odpowiednie produkty pielęgnacyjne np. krem Alkmie - Nature is better,
  4. Systematycznie wykonuj drenaż limfatyczny, manualnie lub uprość sobie to zadanie używając rollera np. Alkmie - roller do twarzy - Milky White lub roller do twarzy - Jet Black.

 
Posted in: Kosmetolog radzi