Czym różni się od siebie booster, serum i olejek.

 

Rynek kosmetyczny z każdym rokiem rozwija się coraz bardziej, a wraz z nim asortyment dostępny na drogeryjnych półkach. Oprócz coraz większej liczby firm, między którymi uczymy się poruszać, dochodzą kwestie coraz to nowocześniejszych formuł kosmetyków. Ledwo zdążyliśmy "zaprzyjaźnić się" z używaniem serum czy olejku, pojawiły się w sprzedaży boostery. Czy te trzy kosmetyki mają to samo działanie? Czy można używać ich zamiast kremu? Czy dedykowane są każdej skórze w każdym wieku? Na te i inne pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Naturalna pielęgnacja daje wiele możliwości podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. W tej chwili w ofercie posiadamy nie tylko kremy czy olejki. Możemy skomponować w pełni profesjonalną pielęgnację codzienną, a także dodatkową – na sytuacje SOS. Począwszy od naturalnych produktów oczyszczających, przez naturalne produkty pielęgnacyjne w postaci serum/olejku/boostera i kremu oraz kończąc na maskach i peelingach. Ostatnio pojawiły się również nowości – naturalne toniki! Miłośniczki mikrozłuszczania powinny być usatysfakcjonowane na równi z miłośnikami delikatnej pielęgnacji wspierającej naturalną mikrobiotę skóry. Przyjrzyjmy się poszczególnym etapom codziennej pielęgnacji wraz z pochyleniem się nad tematem "dodatków" pielęgnacyjnych.

Pielęgnacja skóry, powinna być dopasowana indywidualnie do potrzeb skóry. Oczywiście, każdy z nas ma różne potrzeby oraz preferencje dotyczące formuły/konsystencji kosmetyku. Stąd dostępnych jest kilka rozwiązań. Podstawą, która powinna znaleźć się oczywiście na naszej toaletce, to oczywiście:

Aby zapewnić sobie kompleksową pielęgnację - dobierz do tego zestawu jeden z poniższych produktów uzupełniających:

Serum – to produkt już dość długi czas goszczący w Waszych pielęgnacjach. Wielu z Was już wie, że jest to topowy "wzmacniacz" dla kremu pielęgnacyjnego. Można wybrać takie serum, które będzie miało składniki aktywne tożsame z używanym kremem, intensyfikując w ten sposób jego działanie. Można również, przy złożonym problemie, wybrać serum, które będzie miało inne działanie niż krem pielęgnacyjny. Wówczas warto pamiętać, że serum jest produktem, który wnika głębiej niż krem. W takim schemacie pielęgnacyjnym, należy zastanowić się, jaki problem skórny wynika z zaburzeń w funkcjonowaniu głębszych warstw skóry, np. wiotkość, przebarwienie i pod tym kątem dobrać serum, a jakie problemy skórne wynikają z zaburzeń funkcjonowania warstwy hydrolipidowej, np. brak nawilżenia, podrażnienia i pod tym kątem dobrać krem pielęgnacyjny. Coraz częściej można spotkać serum, którego składniki aktywne zamknięte są w liposomach. Te produkty z początku są bardzo chętnie wybierane przez klientki, zaraz po tym, gdy dowiadują się, że składniki aktywne tego produktu są jeszcze głębiej transportowane w głąb skóry. UWAGA! Osoby o skłonnościach alergicznych, a także osoby których skóra skłonna jest do podrażnień, powinny uważać na produkty ze składnikami aktywnymi zamkniętymi w liposomach, ponieważ niektóre z nich mogą zadziałać zbyt intensywnie u osób o takich skłonnościach.

Z zasady konsystencja serum powinna być bardzo lekka. Skład aktywny najczęściej zawieszony jest w wodzie, pozbawiony mazistości. Pozwala to na szybkie i dogłębne wchłanianie składników aktywnych, bez pozostawienia filmu na skórze. Dlatego też tak ważne jest, aby po zastosowanym serum użyć kremu.

Zdarza się jednak, że serum, to również produkt w formie lekkiej emulsji. Taki produkt można użyć bez dodatkowego stosowania kremu pielęgnacyjnego, a wystarczy sam krem z SPF, jeśli skóra jest cera tłustą i dobrze nawilżoną. Tego typu serum powinno być jednak nazwane boosterem, o czym możecie się przekonać czytając poniżej opis boostera.

Olejek dość często mylony jest z serum, z uwagi na dość podobny sposób pakowania tych produktów (w szklanym pojemniku z pipetą), jednak posiada całkowicie inne właściwości

Pierwszą dość mocno odznaczającą się różnicą jest sama konsystencja produktu, jak napisaliśmy powyżej - serum to najczęściej składniki aktywne zawieszone w wodzie, olejek natomiast ma zawieszone składniki aktywne w olejku/oleju. Sam rodzaj użytego podłoża dla substancji aktywnych w tych produktach będzie warunkował składniki aktywne (lepiej rozpuszczalne w tłuszczach będą kompozycją olejku, natomiast lepiej rozpuszczalne w wodzie będą kompozycją serum). Dodatkowo, warto również zaznaczyć, że olejek wykorzystywany w codziennej pielęgnacji może być produktem, składającym się tylko z jednego rodzaju olejów roślinnych lub być mieszanką kilku z nich. W swojej zawartości może mieć dodatkowo zawieszone składniki aktywne, lub być ich głównym i jedynym źródłem w produkcie. Bardzo często czyste olejki pielęgnacyjne, nie posiadają w swoim składzie konserwantów, co z pewnością jest istotną informacją dla alergików. Olejki pielęgnacyjne, pozostawiają na skórze film (warstwę ochronną), wspierającą warstwę hydrolipidową przed transepidermalną ucieczką wody z naskórka. Dzięki temu, nawilżenie skóry się poprawia, głównie z powodu zatrzymywania nawilżenia w głębszych warstwach skóry. Stosując olejki, w jednej z codziennych pielęgnacji (porannej lub wieczornej) - jeśli nie odczuwamy takiej potrzeby, możemy pominąć nakładanie kremu na użyty olejek. Warto natomiast pod olejek nałożyć serum, by dostarczyć składników odżywczych głębszym warstwom skóry. Olejki są również bardzo wygodną formą kosmetyku, wzbogacającą inne produkty kosmetyczne, np. maski. Jeśli nasza skóra wymaga natychmiastowego wsparcia, olejki możemy dodawać do porcji maski. Jeśli natomiast nie lubisz efektu wykończenia, jaki dają olejki na skórze, możemy zminimalizować widoczną błyszczącą warstwę na skórze, dodając 1-2 kropelki olejku do porcji kremu. Zachowamy w ten sposób w pełni właściwości olejku, minimalizując błyszczenie się skóry.

Booster, to dość nowa pozycja na rynku i jak wynika z tłumaczenia: jest to produkt, który ma za zadanie doładować skórę i/lub doładować właściwości kremu. Booster to "bomba" składników aktywnych, witamin i minerałów. Od serum różnią się głównie konsystencją, są od nich bardziej gęste. Serum nałożone na skórę po kilku minutach się wchłania i nie pozostawia żadnej warstwy wykończenia tzw. filmu. Booster natomiast daje uczucie satynowego, lekkiego wykończenia bez uczucia lepkości czy tłustości. Nie bez powodu kochają je wszystkie typy skóry! Dla cer tłustych i mieszanych jest to idealne wykończenie, bez uczucia obciążenia. Cery suche i odwodnione lubią natomiast czuć, że kosmetyk pozostał na skórze, dając w ten sposób ukojenie. Często posiadaczki cer tłustych rezygnują z stosowania kremu na rzecz boostera – co nie zawsze jest korzystne – pamiętaj, aby chociaż przy jednej z rutyn pielęgnacyjnych stosować krem (np. wieczorem).

Jeśli chcesz zadbać o skórę kompleksowo, warto by chociaż jeden produkt, wybrany spośród powyżej wymienionych, znalazł się w Twojej pielęgnacji. Możesz zmieniać je w trakcie roku, uwzględniając aktualne potrzeby skóry, a także porę roku. Z pewnością z olejków przyjemniej korzysta się w jesienno-zimowe miesiące, a z lżejszych form takich jak serum czy booster w miesiącach wiosenno-letnich. Nie jest to oczywiście wyznacznik! :) Przede wszystkim poddaj swoją skórę obserwacji i zastanów się, jakie są jej aktualne potrzeby.