Jak starzeje się skóra wokół oczu
Znasz ten mit, że kremy przeciwzmarszczkowe należy zacząć stosować dopiero gdy zmarszczki pojawią się na skórze, bo ich wcześniejsze zastosowanie powoduje rozleniwienie skóry? Pewnie znasz. Najczęściej „rada” ta dotyczy skóry okolicy oka i jest to jeden z powodów, dlaczego kondycja skóry wokół oczu wskazuje na starszy wiek niż skóra pozostałej części twarzy. Jak to się dzieje, że skóra wokół oczu szybciej się starzeje?
POZNAJ SKÓRĘ OKOLICY OKA
Aby dobrze zrozumieć mechanizm starzenia się skóry okolicy oka, na początku musimy poznać kilka faktów dotyczących tej części twarzy.
- grubość skóry w okolicy oka to zaledwie 0,5 mm
- tkanka podskórna ma dość małą ilość kolagenu i elastyny w stosunku do pozostałych części skóry twarzy
- pod skórą znajduje się znikoma wyściółka tłuszczowa
- w tej okolicy jest niewiele gruczołów łojowych
- unaczynienie skóry jest dość płytkie
- mięsień okrężny oka jest jednym z najbardziej aktywnych mięśni w całym naszym organizmie
Wszystkie powyższe fakty są doskonałym podłożem do powstawania zmarszczek w dość młodym wieku, w szczególności jeśli nie zadbamy o tę okolicę odpowiednio wcześnie.
DLACZEGO SKÓRA OKA SZYBCIEJ SIĘ STARZEJE?
Skóra okolicy oka starzeje się szybciej w stosunku do pozostałej skóry na twarzy ze względu na swoją specyficzną budowę. Aby temu przeciwdziałać, poznaj co powoduje ten mechanizm i zacznij przeciwdziałać temu procesowi.
Przez to, że skóra okolicy oka jest dość cienka, jest również słabo odporna na urazy mechaniczne do których dochodzi podczas codziennego oczyszczania skóry czy w trakcie dnia, kiedy z uwagi na swędzenie oka potrzemy skórę dłonią lub chusteczką. Takie z pozoru niewinne działanie może przyczynić się do podrażnienia, zaczerwienienia oka na kilka dni. Dlatego o tę okolicę naprawdę należy troszczyć się z dość dużą delikatnością. Podczas codziennego demakijażu bardzo często dochodzi do naciągania skóry powiek, co również będzie miało swoje negatywne konsekwencje.
Za dość szybką, w stosunku do reszty skóry twarzy, wiotkość skóry będzie odpowiadać mała ilość kolagenu i elastyny. Warto więc pobudzać produkcję kolagenu i elastyny za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków, bogatych w składniki aktywne mające działanie stymulujące. Wskazane są również wszelkiego rodzaju masaże manualne oraz te, które wykonuje się rollerem. Pamiętajmy jednak, by poznać odpowiednie techniki! A po 25 roku życia, warto również poznać zabiegi gabinetowe, które zostaną indywidualnie dobrane do potrzeb skóry.
Znikoma wyściółka tłuszczowa powieki powoduje jej „zapadanie”. Skóra staje się wówczas mniej napięta, co zdecydowanie wpływa na jej wygląd “dodając nam lat”. Dość często zauważają to osoby, które szybko zgubiły dość dużą liczbę kilogramów. W szczególności jest to dość mocno „rzucające się” w oczy, gdy osoba ta jest już dojrzała. Wówczas oczy wydają się, jakby stały się jeszcze głębiej osadzone, co finalnie dodaje nieco lat.
Niewielka ilość gruczołów łojowych odpowiada za słabe nawilżenie skóry, z uwagi na to, że woda z naskórka szybko odparowuje bez odpowiedniego zabezpieczenia, jakie stanowi sebum. Jak wiadomo, na słabo nawilżonej skórze zmarszczki pojawią się dość szybko, więc zadbaj o systematyczne działanie nawilżające, jak i natłuszczające, aby przeciwdziałać transepidermalnej ucieczce wody (TEWL).
Unaczynienie skóry jest dość płytkie, co przyczynia się do powstawania wynaczynień, a w połączeniu z dość luźną tkanką podskórną sprzyja również obrzękom. Niestety, powstające zasinienia, nie będą korzystnie wpływać na wygląd naszych oczu. Wydają się one przez to bardziej zmęczone i dodaje nam to kilku lat. Łatwo powstające obrzęki, oprócz tego, że również wzmagają efekt bycia nieco starszymi niż jesteśmy w rzeczywistości, przyczyniają się również do rozciągania skóry i powstawania tzw. worków pod oczami lub luźnej powieki górnej.
Mięsień okrężny, niestety, też nam nie sprzyja. W ciągu doby szacuje się, że aktywowany jest aż 15 000 razy! Przyznasz, że to nie lada wyzwanie dla mięśnia. Nie ma się więc co dziwić, że tyle razy aktywowany mięsień w ciągu doby przyczynia się do powstawania zmarszczek mimicznych, które utrwalają się z każdym skurczem. Jeśli dodamy do tego słabe nawilżenie skóry, częste opuchlizny w tej okolicy, brak odpowiednich składników aktywnych, które będą działać stymulująco, to efekt w postaci +10 lat dla tej okolicy - gotowy!
Jak odpowiednio zadbać o okolicę oka, aby opóźnić proces starzenia, a także przywrócić skórze dobrą kondycję - już niebawem! Nie przegap naszych kolejnych artykułów.