Kąpiele z użyciem soli

 

Relaks i regeneracja to coś, czego w dzisiejszym świecie wiele z nas potrzebuje i większość o to nie dba. Stres, zaburzony rytm dobowy, liczne godziny spędzone przed komputerem zamiast na świeżym powietrzu i do tego ciągłe uczucie napięcia. Jak zadbać o regenerację i relaks w domowym zaciszu? To naprawdę dość proste! Wystarczy, że zadbasz o systematyczność przez pierwsze 3-4 tygodnie, a później wejdzie Ci to już w nawyk. Jeśli otoczona/y jesteś całą rodzinką, to i ich zachęć do wspólnego rytuału. Poznaj nasz pomysł.

Kąpiel każdemu z nas kojarzy się z wieczornym relaksem. Szczególnie kobiety, chociaż i panowie, marzą o nalaniu pełnej wanny wody i zanurzeniu się w niej na kilkadziesiąt minut po ciężkim dniu. Jeśli towarzyszy temu błoga cisza, to nic więcej do szczęścia i wyciszenia nie jest nam w takiej chwili potrzebne.

W czasie kąpieli relaksująco wpływa na nas wyższa temperatura wody, dzięki której redukują się napięcia mięśniowe, a także lekki stan nieważkości, który pozytywnie wpływa na nasze zmysły.

Jak spotęgować ten efekt?

Wystarczy, że do kąpieli użyjesz soli.

Aktualnie to jeden z tańszych i najbardziej dostępnych sposobów wspierających proces regeneracji, który możesz wykorzystać we własnym domu. Chociaż nie zawsze tak było. Kąpiele solankowe były już stosowane w Starożytnym Egipcie, a dostęp do nich mieli tylko wybrani. Korzystajmy więc z przywilejów naszych czasów i kąpiel z solą wprowadźmy na stałe do wieczornego rytuału.

Kąpiel solankowa, w zależności od składu minerałów, odpręża organizm, zmniejsza napięcie mięśniowe, redukuje bóle stawów, wpływa korzystnie na procesy detoksykacji, oczyszcza drogi oddechowe (sól jodowana) i rozgrzewa.

Kto powinien korzystać z kąpieli solankowych?

Przede wszystkim wszystkie te osoby, które czują duże napięcia mięśniowe, bóle stawów, towarzyszy im duży stres i potrzebują regeneracji. Polecamy również wszystkim tym, którzy mają problemy ze snem. Kąpiel w solance plus 30 minut spędzonych w ciszy, skupiając się na chwili obecnej „tu i teraz” i staranie się odwrócić myśli od spraw codziennych sprawi, że dużo łatwiej będzie Ci zasnąć. Ciepłe kąpiele w wodzie z dodatkiem soli korzystnie wpływają również na układ nerwowy. W niektórych problemach skórnych właściwie dobrana sól będzie wspierać proces leczenia danej dermatozy (np. AZS). Z uwagi na temperaturę wody, pory skóry rozszerzają się, a składniki mineralne mają szansę przenikać przez naskórek. Korzyści taka kąpiel niesie także w okresie przeziębienia, z uwagi na to, że bardzo dobrze rozgrzeje cały organizm. Pamiętaj tylko o tym, by bezpośrednio po takiej kąpieli udać się do łóżka i dobrze przykryć kołdrą, by nie wychłodzić organizmu, a na drugi dzień poczujesz się znacznie lepiej. Jeśli nie masz wanny, możesz też, zamiast kąpieli całego ciała, wykorzystać miednicę z ciepłą wodą z dodatkiem soli i przez 15-20 minut zanurzyć w niej stopy.

Wybierając sole do kąpieli, zwróć uwagę na ich skład. Czy jest to zwykła sól kuchenna z dodatkiem zapachów i barwników, czy jest to sól np. magnezowo-potasowa, która wykazuje wyżej opisane właściwości.

Kto nie powinien stosować kąpieli z użyciem soli?

Osoby z:

  • wadami serca,
  • niewydolnością krążenia,
  • żylakami,
  • zaawansowaną osteoporozą,
  • gruźlicą,
  • nadczynnością tarczycy,
  • niskim ciśnieniem,
  • a także kobiety w ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

 

Mity dotyczące kąpieli w wodzie z dodatkiem soli

1. Sól wysusza

Jest to mit powtarzany przez osoby, które opierają się na wakacyjnym doświadczeniu po kąpieli w morzu. Rzeczywiście, skóra po wakacyjnym urlopie spędzonym na plaży będzie wysuszona i wymagająca regeneracji. I wszystkie te osoby mają rację, gdy mówią, że odczuwały większe przesuszenie skóry w sytuacji, gdy po kąpieli morskiej nie miały możliwości opłukać ciała słodką wodą, ale przyczyną nie jest sól sama w sobie! Na efekt ten składa się kilka rzeczy, a przede wszystkim to, że woda w morzu jest dość niskiej temperatury i pory skóry, zamiast się poszerzyć - obkurczają się, przez co minerały nie wnikają do naskórka a osadzają się na nim. Do tego ekspozycja na promieniowanie słoneczne i przesuszenie spotęgowane. W kąpielach z użyciem soli wykorzystuje się natomiast wodę o wyższych temperaturach niż 36,6℃ - zazwyczaj jest to około 39-43℃. Podczas takiej kąpieli pory skóry się poszerzają, a minerały mają szansę oddziaływać na skórę pozytywnie.

2. Najlepsze są sole morskie

To nieprawda. Sole kopalniane są równie dobre i skuteczne, co sole morskie. Ważne jest, aby sprawdzić jakie minerały zawiera kupowana przez nas sól i jakie potrzeby ma nasza skóra i organizm.

3. Kąpiel magnezowa nie dostarcza magnezu organizmowi

To mit! Dzięki kąpielom magnezowym możemy uzupełnić niedobory tego pierwiastka w organizmie. Należy jednak zadbać o odpowiednią jego ilość podczas kąpieli i odpowiednią temperaturę wody, a także systematyczność tego rytuału.

 4. Sól szkodzi

Jeśli mowa o kąpielach z użyciem soli to jest to nieprawda. Oczywiście nie można przesadzać, ale nawet codzienna kąpiel z użyciem soli nie będzie wpływać niekorzystnie na organizm i skórę, a wręcz odwrotnie. Przy wielu dermatozach takich, jak np. AZS czy łuszczyca, kąpiel ta jest bardzo wskazana. Sól, a konkretnie rzecz ujmując sód, szkodzi w nadmiarze i głównie, gdy jest on dostarczany drogą pokarmową. Jednak jak to zazwyczaj w naturze bywa, jego zbyt niska zawartość też nie jest wskazana, choć w dzisiejszych czasach ciężko o jego niedobór, gdyż znajduje się on również w produktach spożywczych, w których byśmy się go nie spodziewali.

5. Kąpiele w wodzie z dodatkiem soli nie są wskazane w ciąży

Do tej kwestii należy podejść bardzo indywidualnie. Takie kąpiele nie są zazwyczaj wskazane z uwagi na dość wysoką temperaturę kąpieli, a nie z powodu samej zawartości soli. Warto więc tę kwestię poruszyć z lekarzem prowadzącym.

6. Stosuję do kąpieli olejki, więc nie potrzebuję dodatku soli

Olejki to źródło innych składników aktywnych niż kąpiele z dodatkiem soli, więc nie można tych dwóch rytuałów porównywać ze sobą. Wskazane jest natomiast stosowanie ich na przemian, w szczególności, gdy widzimy, że nasza skóra jest poszarzała, brak jej blasku, jest przesuszona i odwodniona. Mniej korzystnie na stan skóry wpływają kąpiele bez dodatków w postaci soli czy olejków, czyli gorące kąpiele w czystej wodzie, ponieważ woda kranowa nie zawiera zbyt wielu minerałów, więc nie poprawimy stanu naszej skóry.

 
Posted in: Kosmetolog radzi