Kosmetyki z kwasami wiosną i latem

 

Wiele z nas wprowadzając produkty kosmetyczne z zawartością kwasów do swojej codziennej pielęgnacji, zauważyło bardzo duże, pozytywne zmiany w wyglądzie swojej skóry. Nie dziwi więc nas wcale fakt, że wraz z nastaniem okresu wiosenno-letniego, nie chcecie się z kwasami w pielęgnacji domowej rozstawać. I wcale nie musicie! Jak to zrobić? O tym poniżej.

KOSMETYKI Z KWASAMI, LATEM SĄ ZABRONIONE — MIT

Mit dotyczący kwasów w wiosenno-letniej pielęgnacji powtarzany jest od wielu lat. Najprawdopodobniej ciągnie się to od czasów, kiedy to kwasy występowały wyłącznie w pielęgnacji gabinetowej, w formie wysoko stężonych kwasów, powodujących głębokie złuszczanie po ich zastosowaniu. Do tego z pewnością przyczynił się również fakt, że te zaledwie kilka-kilkanaście lat temu produkty z ochroną SPF były bardzo rzadko stosowane na co dzień. Raczej sięgaliśmy po nie podczas wakacyjnych wyjazdów. Dość często były to niskie SPF takie jak 15 czy 20, które bardzo w niewielkim stopniu chroniły naszą skórę. W sklepach produkty z wyższy SPF pojawiały się w szczycie sezonu letniego (lipiec/sierpień), co dodatkowo utrudniało ochronę skóry przed promieniowaniem UV.

Z czasem natomiast zaczęto stosować coraz niższe stężenia kwasów w procedurach gabinetowych, a także zaczęto wprowadzać również inne rodzaje kwasów, niż tylko kwas migdałowy, glikolowy i pirogronowy. Na Polskim rynku zaczęły pojawiać się kwasy takie jak:

  • kwas ferulowy
  • kwas mlekowy
  • kwas salicylowy
  • kwas azelainowy

a także różnego rodzaju koktajle kwasowe o niskim stężeniu i niskim potencjale drażniącym.

Zauważono również, że skuteczność preparatu nie zależy od wysokiego stężenia. Zaczęto też odchodzić od tego, by koniecznie przy każdym problemie skórnym wywołać efekt złuszczania. Tym samym, powoli zaczęły pojawiać się produkty z kwasami do domowej, codziennej pielęgnacji.

Podobnie jak to było z zabiegami, tak i w tym przypadku, na początku stężenia kwasów w produktach do domowego użytku były wyższe, niż aktualnie. Zazwyczaj wynosiły one około 5-10% lub więcej i najczęściej pojawiającymi się kwasami w kosmetykach był kwas glikolowy i migdałowy. Produkty te były skuteczne przy problemach trądzikowych lub przy redukcji nadmiernie produkowanego sebum, jednak nie mogły być stosowane na stałe, ponieważ wywoływały po dłuższym czasie stosowania podrażnienia lub nadwrażliwość, zaczęto więc wprowadzać do kosmetyków do domowego użytku coraz niższe stężenia i nowe formuły, które nie wywołują podrażnień i są dostosowane do użycia na co dzień.

JAKIE KOSMETYKI Z KWASAMI MOŻESZ UŻYWAĆ WIOSNĄ I LATEM

Chcąc wprowadzić kosmetyki z kwasami do codziennej pielęgnacji, mamy do wyboru już nie tylko kremu z wysokimi stężeniami kwasów, ale również kremy z koktajlami kwasów o niskim stężeniu, toniki, lotiony oraz peelingi i maski oczyszczająco złuszczające. Dzięki temu dysponujemy szerokim wachlarzem możliwości, komponując naszą poranną, wieczorną, jak i dodatkową pielęgnację. W tej chwili, dzięki pielęgnacji domowej, możemy sprostać wielu potrzebom skóry, odpowiednio dobierając produkty. A wszyscy Ci, którzy w sezonie jesienno zimowym, korzystali z produktów kwasowych, nie muszą z nich rezygnować. Wystarczy, że w sezonie wiosenno letnim, wybierzecie produkty kosmetyczne, które mają niskie stężenie kwasów, oraz niski potencjał drażniący, dzięki czemu złuszczanie zrogowaciałego naskórka jest delikatne i prawie niezauważalne gołym okiem. Ważne również jest to, aby produkty te wprowadzić do pielęgnacji wieczornej, a w pielęgnacji porannej zastosować produkt z ochroną przed promieniowaniem UVA i UVB, czyli tzw. kremy z SPF.

Bardzo bezpiecznym produktem a równocześnie skutecznym jest lotion lub tonik, zawierający kwasy. Naszym ulubieńcem od wielu miesięcy jest tonik AHA, AHA I like it!

Jest to produkt mikrozłuszczający, co oznacza, że złuszczanie zrogowaciałego naskórka następuje powoli, bez widocznego łuszczenia się. Formuła tego produktu została stworzona z myślą o codziennym jego stosowaniu. Doskonale sprawdza się przy wielu problemach skórnych takich jak zanieczyszczenia, nierówny koloryt skóry, nadmiernie wydzielane sebum, a także przy pielęgnacji cery suchej. W swoim składzie zawiera:

  • kwasy naturalne: hibiskusowy i szikimowy,
  • organiczne: mlekowy, glikolowy, winowy, cytrynowy, jabłkowy,
  • ekstrakty: z borówki, trzciny cukrowej, cytryny i pomarańczy, syropu klonowego.

Dzięki tak wyselekcjonowanym składnikom tonik ten odpowiada na wiele potrzeb skóry. Przede wszystkim likwiduje obumarłe komórki naskórka, umożliwiając wnikanie składników aktywnych, stanowi swego rodzaju promotor przenikania tychże składników. Stymuluje skórę do regeneracji. Sam kwas hibiskusowy działa na regulację melaniny, a także chroni naszą skórę przed wnikaniem zanieczyszczeń i powstawaniem mikro stanów zapalnych. Kwas mlekowy natomiast normalizuje proces złuszczania naskórka, działa przeciwbakteryjnie, wyrównując koloryt skóry oraz poprawia nawilżenie skóry.

Tonik ten w sezonie wiosenno-letnim polecamy stosować w pielęgnacji wieczornej, nakładając go na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Po jego wchłonięciu należy nałożyć krem pielęgnacyjny. Jest to produkt z przeznaczeniem do codziennego stosowania. Należy natomiast pamiętać o zastosowaniu kremu SPF w pielęgnacji porannej.

Bezpieczne jest również wprowadzenie pielęgnacji dodatkowej, czyli takiej, którą wykonujesz raz na tydzień lub dwa tygodnie. Produkty, które należą do tej grupy kosmetyków to między innymi peelingi i maseczki. Pamiętaj, aby taką pielęgnację wykonywać wieczorową porą, a rano bezwzględnie zastosować krem z SPF.

Jeśli na co dzień stosujesz kremy z zawartością kwasów, na lato wybierz te kremy, które mają niższe stężenia kwasów np. jeśli korzystasz z kremu z kwasem glikolowym 10%, to latem najlepiej będzie sięgnąć po mniej drażniący kwas w pielęgnacji, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom skóry i będzie miał niższe stężenie (np. kwas salicylowy, azelainowy, mlekowy).

4 ZASADY BEZPIECZNEGO STOSOWANIA KOSMETYKÓW Z KWASAMI W CODZIENNEJ PIELĘGNACJI

Nie obawiaj się więc pielęgnacji z kwasami wiosną i latem! 

Zastosuj natomiast kilka zasad stosowania produktów kosmetycznych z zawartością kwasów wiosną i latem:

  • wybieraj w tym okresie niższe stężenia kwasów w produktach do pielęgnacji domowej,
  • zwróć uwagę na to, by produkt miał niski potencjał drażnienia (aby nie występowało widoczne złuszczanie się naskórka po jego zastosowaniu),
  • produkty z kwasami stosuj w pielęgnacji wieczornej,
  • pamiętaj o kremach z ochroną UVA i UVB, czyli tzw. kremach SPF w pielęgnacji porannej i w ciągu dnia (najlepiej SPF50).

 
Posted in: Kosmetolog radzi