Męska pielęgnacja twarzy - co trzeba o tym wiedzieć?

 

Czasem myślimy, że skóra to skóra, każdy ma taką samą. Ale to panów określamy często jako “gruboskórnych”. Co prawda zwykle mamy na myśli emocje i odporność na krytykę, ale okazuje się, że jednak jest w tym ziarno prawdy! Czy i jak wpływa to na to, jak dbać o męską twarz? Przyjrzyjmy się tej kwestii.

Charakterystyka cery męskiej

Zacznijmy od stwierdzenia faktu - cera damska i cera męska nie są identyczne, i dlatego najpierw rzućmy okiem na podstawowe różnice między nimi.

Po pierwsze, tak - skóra mężczyzn jest grubsza niż skóra kobiet. I to nie odrobinę, ale o około 20%. To sprawia, że jest bardziej wytrzymała, ale także zazwyczaj mniej delikatna, bardziej szorstka w dotyku. Tę szorstkość z kolei potęguje także zarost, zwłaszcza taki kilkugodzinny albo kilkudniowy. Co prawda, dzięki swojej grubości skóra mężczyzn jest też odporniejsza na urazy mechaniczne, a to zdecydowany plus.

Zauważyliście może również, że panowie rzadziej skarżą się na suchość skóry? To dlatego, że na ich skórze znajduje się więcej gruczołów łojowych i są one większe. I bardziej aktywne, dodajmy - to zasługa testosteronu, który reguluje ich pracę. Większe natłuszczenie skóry sprawia, że panom mniej dokucza przeznaskórkowa utrata wody (TEWL), ale oznacza też, że częściej pojawiają się u nich grudki, krostki i stany zapalne.

Dodatkowo, grubsza skóra mężczyzn jest odporniejsza na powstawanie zmarszczek, zwłaszcza tych płytkich i drobnych. Ma to swoje zalety, ale i wady. Panom mniej (a raczej: później) doskwierają kurze łapki, ale zmarszczki, które się już pojawią, są trudniejsze do spłycenia. Tu rolę odgrywa także to, że mężczyźni później sięgają po kosmetyki do pielęgnacji twarzy - a przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Ze względu na to wszystko, panowie najczęściej skarżą się na:

  • Zaskórniki
  • Stany zapalne
  • Przetłuszczanie się skóry
  • Wrażliwość, podrażnienia i zaczerwienienie

Czy można ich uniknąć? Zwykle tak - ale potrzeba do tego odpowiedniej pielęgnacji!

Jak dbać o męską skórę twarzy krok po kroku?

Pielęgnacja męskiej twarzy w pewnych etapach różni się od damskiej, ale w wielu jest podobna. Zastanawiając się, jak poprawić wygląd twarzy, mężczyzna często sięgnie po produkty silnie działające, albo nawet po zwykłe mydło - to najgorszy wybór! Kosmetyki 3 w 1, czyli do ciała, twarzy i włosów, sprawdzą się, jeśli mamy mało miejsca w torbie na siłownię, ale przecież skóra głowy, skóra twarzy i skóra ciała wymaga innego podejścia. A więc, jak dbać o męską twarz?

Zastanawiając się, jak zadbać o twarz mężczyzny, przede wszystkim musimy pamiętać, że odpowiednie kosmetyki powinny spełniać kilka funkcji:

  1. Łagodzenie podrażnień, zwłaszcza po goleniu
  2. Dokładne oczyszczanie skórę
  3. Regulowanie wydzielania sebum

Podobnie jak u pań, tak i u panów pielęgnację powinniśmy podzielić na poranną i wieczorną - obie powinny zawierać element oczyszczania i pielęgnacji. Za to mężczyźni spokojnie mogą sobie pozwolić na używanie tego samego kosmetyku do mycia w obu przypadkach. Dla normalnej skóry, bez większych problemów i podrażnień, świetnie sprawdzi się żel Holy Harmony. Ale jeśli występują zaczerwienienia, skóra jest wrażliwsza lub skłonna do niedoskonałości, polecamy piankę F-oam My God! Żel najpierw spieniamy w dłoniach, pianka tego nie wymaga. Oba kosmetyki nakładamy na zwilżoną skórę twarzy i masujemy.

TIP! Żeby oczyszczanie było jeszcze skuteczniejsze, warto wykonywać na twarzy ruchy koliste i przesuwać się POD WŁOS zarostu. Wtedy będziemy mieć pewność, że żel lub pianka dokładnie oczyszczą skórę, także owłosioną.

Oczywiście, po myciu skórę należy osuszyć. Choć panowie często żartują, że kobiety mają dziesiątki ręczników, to jednak panie mają tu rację. Szczególnie w przypadku skóry skłonnej do niedoskonałości ważne jest, aby użyć osobnego ręcznika do twarzy. Pomyślmy - dużym ręcznikiem wycieramy całe ciało, także miejsca, które… nie powinny mieć styczności z twarzą!

Kolejny etap to pielęgnacji zależy od tego, kiedy mężczyzna się goli. Po goleniu, zwłaszcza rano, skóra może być wysuszona, podrażniona i napięta. Aby jej pomóc, sięgnijmy po kosmetyki łagodzące i odżywcze, takie jak serum Liquid Shield. Produkt ten łagodzi podrażnienia i redukuje zaczerwienienie skóry, ale jest na tyle lekki, że nie pozostawi na skórze tłustej i nielubianej przez panów ciężkiej warstwy. U osób, u których podrażnienie jest dość duże, bezpośrednio po goleniu, a przed aplikacją serum polecamy zrosić twarz tonikiem Don’t React w postaci mgiełki. Od razu po jego rozpyleniu możemy nałożyć serum. Jeśli golimy się wieczorem, możemy wspomóc twarz dodatkowo nocną maską-kremem Dream of Beauty.

Wspomniane przez nas do tej pory produkty należą do naszej linii Microbiome. Zawierają w swoim składzie aktywne składniki łagodzące, takie jak kompleksy ziołowe i ekstrakt z jagód pieprzu tasmańskiego, ale także zestaw prebiotyków i probiotyków, które dbają o rozwój i równowagę pożytecznej mikroflory bakteryjnej skóry.

Jeśli powracającym problemem jest przetłuszczająca się skóra, panowie mają tendencję do sięgania po mocno wysuszające mydła. To jednak rozwiązanie, które przynosi zupełnie odwrotne skutki od zamierzonych, bo wysuszona skóra broni się, produkując więcej sebum. Dlatego jeśli w ciągu dnia zaczynamy się świecić, to podczas porannej pielęgnacji warto sięgnąć po krem Don’t Be Sh(y)iny - jest lekki, przynosi ulgę, a przy tym pomaga regulować pracę gruczołów łojowych. Możemy także wzmocnić jego działanie, jeśli jest taka potrzeba, używając przed nim kilku kropel boostera Magic Mixture.

Jeśli golisz się rano i wolisz wtedy sięgnąć po łagodzące działanie serii Microbiome, a wieczorem zabezpieczasz skórę przed nadmiernym wydzielaniem łoju (bo taka kolejność jest jak najbardziej w porządku!), to polecamy dodać wieczorem jeszcze jeden krok. Bezpośrednio po umyciu i osuszeniu twarzy, a przed boosterem i/lub kremem, przemyj twarz mikrozłuszczającym tonikiem AHA, AHA - I like it. Zawarte w nim kwasy owocowe delikatnie złuszczą naskórek, czyli pozbędą się nadmiaru martwych komórek. Skóra stanie się dzięki temu gładsza i mniej szorstka, ale tonik jej nie wysuszy - a dodatkowo zadziała jako wspomagacz przenikania składników aktywnych zawartych w kolejnych kosmetykach.

A co, jeśli akurat mężczyzna ma to szczęście, że przetłuszczanie skóry mu nie doskwiera? Cóż, wtedy właśnie jest dla niego (i nie tylko dla niego!) najlepsza okazja, żeby zacząć dbanie o skórę pod kątem anti age! Wiecie, że według niektórych specjalistów “skóra dojrzała” zaczyna się już po mniej więcej 25. roku życia? Żeby mieć pewność, że za parę lat niespodziewane zmarszczki nie staną się problemem, warto sięgnąć po booster GEN(ius) Wrinkle Remover i krem Long Live the Skin. Są bogate w składniki odżywcze, które poprawiają jędrność i elastyczność skóry, opóźniając pojawienie się zmarszczek!

Na końcu tekstu znajdziecie przydatną ściągę pielęgnacji męskiej twarzy!

Jak poprawić wygląd twarzy u mężczyzny?

Już wiemy, co jest najważniejsze - oczyszczanie i właściwa pielęgnacja. Odpowiednio dopasowana do potrzeb skóry może okazać się wybawieniem.

Tu warto również wspomnieć o tym, że panowie także odczują benefity z cotygodniowego peelingu. Najlepiej, jeśli oprócz dodatkowego, mechanicznego złuszczania skóry jeszcze ją odżywi i wzmocni. Przyda się tu nasz peeling Glow Up!, bo to produkt 2w1 - najpierw wmasowujemy go w skórę, a następnie pozostawiamy jako maskę na 10-15 minut i zmywamy ciepłą wodą. To bardzo skuteczny zastrzyk energii i witalności dla skóry!

O czym jeszcze warto pamiętać przy pielęgnacji cery męskiej

Jest kilka zaleceń, o których powinniśmy pamiętać niezależnie od płci. Oto one:

  1. Nawodnienie organizmu to podstawa! Pisaliśmy o nim już wcześniej (Odpowiednie nawodnienie organizmu). Bez wody nie mamy szans na to, aby osiągnąć odpowiednie nawilżenie skóry, i dotyczy to oczywiście również panów. W pracy warto czasem zamienić mocną kawę na szklankę wody, lub uzupełnić lunch o świeży sok. Nasz organizm nam za to podziękuje!
  2. Krem z filtrem! Nie szkodzi, że lato się kończy - promienie słoneczne docierają do nas tak czy inaczej. Jeśli wahacie się, jak dobrać krem z odpowiednim SPF, o tym również mamy dla Was artykuł: SPF - czym jest i jak wybrać odpowiedni krem przeciwsłoneczny?
  3. Odpowiednia dieta też może mieć spory wpływ na wygląd naszej skóry. Jeśli stołujemy się głównie w fast foodach, pijemy słodzone napoje, a na domiar złego palimy, to kosmetyki będą podejmować syzyfową pracę. Zbilansowana, zróżnicowana i zdrowa dieta odbije się na jakości naszej cery!
  4. No i ważny komunikat dla części panów - dbanie o skórę to nic złego! Choć w męskiej kosmetyczce minimalizm to nic złego, warto dopilnować, by znalazły się w niej niezbędne produkty. Nie ma co udawać, że mężczyzna problemów ze skórą nie ma - a przecież twarz to nasza wizytówka!

Najczęstsze błędy w pielęgnacji męskiej - sprawdź czego się wystrzegać

Już o tym wspomnieliśmy, ale na zakończenie warto podkreślić kilka kwestii, które są ważne przy pielęgnacji twarzy mężczyzny:

  1. Mydło do ciała nie może zastąpić żelu/pianki do twarzy. Mydła działają o wiele mocniej, i bardzo często mogą wysuszać skórę. Dodajmy, że są także zwykle dość mocno perfumowane - a to może wywoływać podrażnienia i uczulenia!
  2. To, że męska skóra jest grubsza, nie oznacza, że jest niezniszczalna. Być może niektórym panom nie zaszkodzi ostrzejszy peeling, ale nawet oni powinni jednak sięgnąć po delikatniejszy, który nie wywoła mikrouszkodzeń. I mocne, żywiołowe pocieranie twarzy także nie przyniesie szybszego rezultatu!
  3. W pielęgnacji ważna jest systematyczność. Jeśli po krem nawilżający sięgamy, kiedy skóra już się łuszczy, to właściwie leczymy objawy, a nie przyczynę. Dbając o ciągłość pielęgnacji (najlepiej codziennie) sprawimy, że problemy nie będą się pojawiać.
  4. Choć czasem może się to wydawać fanaberią, to warto mieć wyznaczony osobny ręcznik do twarzy. I niech nie będzie to ostry ręcznik “po przejściach” - tylko miękki, bawełniany i wyłącznie do osuszania twarzy. Doceni to szczególnie skóra skłonna do wyprysków!

Jak widać, pielęgnacja skóry mężczyzn jednak różni się trochę od pielęgnacji pań - ale są to różnice wynikające głównie z jej innych potrzeb. Same produkty, których panowie powinni używać, płci nie mają. Spokojnie mogą sięgnąć po kosmetyki Alkmie - na pewno znajdzie się w naszym repertuarze zestaw, który idealnie wpasuje się w potrzeby męskiej skóry!