Najczęściej zadawane pytania na temat pielęgnacji okolicy oka

 

Dla przypomnienia, skóra wokół oczu ma grubość około 0,5 mm, ma małą wyściółkę tłuszczową, dość małą ilość gruczołów łojowych i bardzo aktywny mięsień okrężny oka, który aktywowany jest w ciągu doby aż 15 000 razy! Pielęgnacja tak specyficznej strefy nie jest łatwa, więc nie dziwimy się, że pytań dotyczących tego tematu jest wiele.

1. Czy muszę stosować krem dedykowany wyłącznie pielęgnacji oka?

Tak! To najlepsze działanie prewencyjne. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom aktywnym możemy chronić skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak np. smog czy promieniowanie UV. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego nawilżenia tej okolicy i zabezpieczenie skóry przed odparowywaniem wody z naskórka.

2. Czy jeśli krem do pielęgnacji oka mnie uczulił - oczy mnie szczypały to inne kremy również tak zadziałają?

Opisany objaw to nadwrażliwość na któryś ze składników kremu. Warto prześledzić skład produktu i unikać składników aktywnych, które zawierał. Zwróć również uwagę czy był perfumowany, być może to wyłącznie substancja zapachowa zadziałała podrażniająco. Staraj się wybierać kremy do pielęgnacji oka, które są bezzapachowe, jak np. Alkmie - Nature is better!

3. Czym wykonywać demakijaż, żeby nie pocierać skóry wokół oczu?

Najlepiej sprawdzą się produkty, które możesz nałożyć za pomocą dłoni, jak np. Alkmie - Foa-m my god! To bardzo delikatna pianka o aksamitnej konsystencji. Zawiera substancje łagodzące w swoim składzie, więc będzie od razu działać kojąco na powieki. Nałóż piankę na całą twarz oraz okolicę oka, delikatnie przemasuj, opłucz skórę letnią wodą, a w razie potrzeby powtórz czynność.

4. Czy jeśli używam szczotki do masażu twarzy w celu pobudzenia krążenia, czy mogę również użyć jej w okolicy oka?

Okolica oka jest bardzo delikatną strefą, dlatego nie polecamy stosowania szczotek i rękawic do masażu powiek. Gadżet, który sprawdzi się przy pielęgnacji skóry powiek to roller np. Alkmie - Roller do twarzy - Milky White.

5. Czy mając 20 lat mogę stosować krem dedykowany okolicy oka?

Tak! Jak najbardziej, tak! Pamiętajmy, że takie działanie jest najskuteczniejsze w opóźnianiu procesów starzenia się skóry. Podczas dobierania odpowiedniego kremu do pielęgnacji okolicy oka pamiętaj o tym, by zapewnić skórze takie składniki, które będą odpowiadać na jej potrzeby. Często już dwudziestolatki mają problem z nadmiernie przesuszającą się skórą wokół oczu i zasinieniem, przez co pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Wówczas najpopularniejszy „krem ze świetlikiem” to za mało. Spróbuj bogatszego kremu, który będzie zawierał składniki nawilżające, ale i te, które będą zabezpieczać skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody z naskórka oraz np. kofeinę, która pobudza mikrokrążenie i redukuje cienie pod oczami, jak Alkmie - Nature is better.

6. Czy można stosować tonik na okolicę oka?

Zależy od toniku. Nasz tonik Don’react! jak najbardziej można stosować na okolicę oczu, co więcej, jego zastosowanie przynosi natychmiastowe ukojenie dla „zmęczonej” skóry. Unikaj natomiast toników, które zawierają np. kwasy AHA w swoim składzie, do pielęgnacji powiek.

7. Czy to prawda, że z wiekiem skóra wokół oczu sinieje?

Tak. Dzieje się tak ze względu na to, że wraz z wiekiem skóra traci na gęstości, sprężystości i elastyczności, przez co staje się cieńsza. Naczynia krwionośne zaczynają być bardziej widoczne, można powiedzieć, że “prześwitują” spod skóry. Krążenie krwi jest słabsze, co w efekcie wzmaga zasinienie wokół oczu.

8. Czy jedwabne maseczki zakładane do snu pomagają utrzymać skórę wokół oczu w lepszej kondycji?

Jedwabne maseczki mają na celu zablokować dopływ światła, który mógłby nas rozbudzać. Delikatnie chronią skórę przed pocieraniem jej o bardziej „ostry” materiał, jakim jest np. bawełna w stosunku do jedwabiu. Jeśli jednak śpisz na jedwabnej poszewce to zakładanie maski na oczy w trakcie snu w kontekście ochrony skóry nie przyniesie dodatkowej korzyści.

9. Jeśli chodzę regularnie na zabiegi kosmetyczne dedykowane okolicy oczu, czy muszę dodatkowo w domu nakładać krem przeznaczony do pielęgnacji powiek?

Tak! Pamiętaj, że zabieg w gabinecie to dodatek do codziennej pielęgnacji. To, co robisz na co dzień, ma większy wpływ na Twoją skórę niż zabieg wykonywany raz na jakiś czas, nawet jeśli zabieg wykonujesz regularnie raz na tydzień! Efekty zabiegu podtrzymuj odpowiednim działaniem w domu, czyli codzienną poranną i wieczorną pielęgnacją za pomocą dedykowanego tej strefie kremu.

10. Kremy SPF na okolice oka — nakładać czy nie?

Jak najbardziej NAKŁADAĆ! Oprócz kremu z SPF polecamy również zadbać o okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Najczęściej do stosowania kremów SPF zniechęca migrowanie kremu do oczu, przez co zaczynają szczypać. Najmniej podrażniające okolice oka są filtry fizyczne - nieco bielą, ale dzięki temu ładnie też tę strefę „rozjaśniają”, więc nawet jeśli tego typu kremów SPF nie lubisz nakładać na całą twarz, spróbuj nałożyć je na powiekę górną i dolną. Wiele Pań ten sposób pokochało, właśnie za to dodatkowe rozjaśnienie. :)

 
Posted in: Kosmetolog radzi