Oczyszczanie twarzy z Microbiome krok po kroku
Na pierwszy rzut oka o oczyszczaniu twarzy powiedziano już wszystko. Ale fakt jest taki, że przy nadmiarze informacji, jakie mamy na ten temat, ciężko wyłuskać te najważniejsze - a przede wszystkim te poprawne i odpowiednie dla nas. Dlatego dziś zebraliśmy dla Was garść faktów i mitów związanych z oczyszczaniem skóry i przygotowaliśmy zestaw kroków, które doprowadzą Was to pięknej i czystej skóry!
Na czym polega oczyszczanie twarzy?
Mówiąc najprościej - oczyszczanie twarzy polega na usunięciu ze skóry tego, co nie powinno na niej się znajdować. Oczyszczenie twarzy powinno więc zadbać o to, aby usunąć zanieczyszczenia, jak sama nazwa wskazuje.
Co zatem zanieczyszcza naszą skórę? To zależy od wielu czynników, ale nie ma potrzeby rozbijać “profilu” zanieczyszczeń na drobne, ponieważ ogólny ich skład jest podobny. Na naszej skórze znajdziemy więc między innymi:
- Pyły PM - niewidoczne gołym okiem cząsteczki zawieszone w powietrzu
- Kurz
- Roztocza
- Wirusy, bakterie
- Nadmiar sebum
I, oczywiście, wszelkie zanieczyszczenia widoczne gołym okiem - w tym brud, ale także makijaż możemy uznać za zanieczyszczenie. Z tej listy najbardziej podstępne są pyły PM - to, że są maleńkie i że tak mało się o nich mówi sprawia, że nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności, a mogą one powodować mikrostany zapalne, a w konsekwencji trądzik. Przyspieszają też procesy starzenia się skóry.
Niektórzy mylnie traktują wypryski, krostki i grudki na skórze jako zanieczyszczenia. To jednak jest raczej konsekwencja zanieczyszczeń, dlatego zaklasyfikujemy je jako “niedoskonałości”.
Wracając do naszego pytania - na czym polega oczyszczanie twarzy? Właśnie na tym, żeby “zlikwidować” osiadające na niej zanieczyszczenia, które mogą powodować problemy.
Jak oczyszczać twarz? Porady krok po kroku!
Być może zamiast “oczyszczanie twarzy” powinniśmy mówić o pielęgnacji twarzy, bo nie da się ukryć, że są to elementy nierozerwalnie ze sobą związane. Podczas oczyszczania skóry ściągamy z niej nie tylko to, czego nie chcemy na niej mieć, ale niekiedy również to, co powinno na niej być - na przykład, możemy osłabić warstwę lipidową skóry. Dlatego podzielimy pielęgnację połączoną z oczyszczaniem na kilka podstawowych kroków.
1. Demakijaż
To krok ważny przede wszystkim wieczorem (choć dla pracujących w nocy - również rano). Na pewno przed pójściem spać należy zmyć z twarzy wszelki makijaż, który inaczej nie tylko mógłby obciążać skórę, ale też zablokować dotarcie do niej dalszych kroków pielęgnacji.
2. Oczyszczanie
Gwóźdź programu. Powinno być wykonywane kosmetykiem odpowiednio dobranym do typu i potrzeb cery. No i możliwie dokładne! Dla osób lubiących oszczędzać czas podpowiemy, że dostępne są (także w ofercie Alkmie) produkty, które jednocześnie oczyszczą twarz i zmyją makijaż, także z okolic oka.
3. Osuszanie
Tak jest, traktujemy to jako osobny krok! Po dokładnym umyciu twarzy, osuszamy ją delikatnie przykładając do niej bawełniany ręcznik. Musimy ściągnąć z niej nadmiar wody - jeśli pozostawimy twarz, aby wyschła sama na powietrzu, zwiększamy przeznaskórkową utratę wody i możemy doprowadzić do jej odwodnienia.
4. Pielęgnacja
Nie możemy pozostawić skóry bez opieki po oczyszczeniu jej. Nie tylko powinniśmy zadbać o jej ochronę, ale także o nawilżenie - to najlepszy na to moment. Skóra, pozbawiona już przeszkadzającej warstwy zanieczyszczeń i nadmiaru sebum,lepiej przyjmie składniki aktywne zawarte w kosmetykach.
I to tyle - jeśli chodzi o wersję podstawową. Musimy pamiętać, że jest to absolutne minimum, które powinniśmy wykonywać przy każdym oczyszczaniu twarzy. Ale to tylko czynności. Jest bowiem druga ważna kwestia, której musimy się przyjrzeć w tym procesie, a mianowicie to, jakie kosmetyki do oczyszczania twarzy wybrać. Bez obaw - tu również mamy dla Was garść porad!
Czym oczyszczać twarz? Sprawdź polecane produkty!
Krokiem bezapelacyjnie najważniejszym w opisanym przez nas procesie jest oczyszczanie, zatem poświęćmy chwilę na wybór odpowiedniego kosmetyku, który sprosta temu zadaniu. W Alkmie polecamy produkty z serii Microbiome, specjalnie stworzone do tego celu:
Żel polecamy szczególnie osobom, które mają tłustą lub mieszaną cerę. Świetnie sprawdzi się zarówno rano, jak i wieczorem - nanieś porcję (1-2 pompki powinny wystarczyć) na dłonie, spień w nich żel i nakładaj na twarz, delikatnie ją masując. Pamiętaj o linii włosów, uszach i miejscach za uszami. Brwi należy również umyć pod włos. Panowie powinni również pod włos myć twarz z zarostem - to pozwoli na dokładne jej oczyszczenie.
Piankę natomiast polecamy osobom, które mają suchą i wrażliwą skórę, delikatną i skłonną do podrażnień. Sposób jej użycia jest podobny jak żelu, z tą różnicą, że nie musimy jej dodatkowo spieniać.
Wspomnieliśmy o panach z zarostem, ale jest też dobra wiadomość dla pań, które chciałyby zaoszczędzić nieco czasu. Oba produkty świetnie nadają się do zmywania makijażu, więc nasze kroki 1 i 2 można z ich pomocą połączyć w jeden! Jeśli używasz mocniejszego makijażu, sięgnij po żel, jeśli lżejszego - po piankę. Co prawda nie polecamy nakładania żelu na okolicę oka, więc jej demakijaż najlepiej przeprowadzić osobno, ale pianka sprawdzi się do tego doskonale..
Aby wykonać demakijaż oka pianką Foa-m my god, zamknij oczy i nałóż ją na powieki i rzęsy. Pozostaw na kilkadziesiąt sekund, na przykład około minuty, a następnie - nie otwierając oczu - delikatnie rozmasuj ją na powiekach i rzęsach. Spłucz ciepłą wodą. Oczywiście, jako łagodny kosmetyk do mycia, pianka może nie poradzić sobie z wodoodpornym tuszem do rzęs czy eyelinerem. Wtedy jednak dobrze będzie dodatkowo użyć płynu do demakijażu oczu.
Oczyszczanie twarzy wieczorem a rano
Wspomnieliśmy wcześniej, że oczyszczać twarz należy rano i wieczorem. Możecie spytać - po co rano? Już odpowiadamy.
Nikt nie kłóci się z tym, że oczyszczanie wieczorne jest potrzebne, bo przecież cały dzień skóra “łapała” zanieczyszczenia - kurz, pyły, sebum, dotykaliśmy jej dłońmi i tak dalej. Więc przed spaniem musimy to wszystko z niej zmyć. Ale rano, kiedy grzecznie spaliśmy we własnym łóżku?
Tak! Nie ma co ukrywać, że choć pierzemy pościel i zmieniamy ją regularnie, to jednak wciąż:
- Na poduszce osadza się kurz w ciągu dnia
- Roztocza mnożą się mimo wszystko
- Skóra naturalnie produkuje sebum nieprzerwanie, także w ciągu nocy
- W nocy także się pocimy
To sprawia, że przed porannym nawilżeniem i ochroną skóry również należałoby ją oczyścić. Nie ma co polegać na tym, że “nie było kiedy się ubrudzić”!
Wieczorne oczyszczanie może być nieco bardziej “zdecydowane i stanowcze”, niż poranne, bo skóra ma kontakt z większą ilością zanieczyszczeń, ale jeśli dobierzemy odpowiednie kosmetyki, możemy używać ich rano i wieczorem (jak naszego żelu i pianki!) bez ryzyka, że spowodujemy jakieś szkody. Lepiej jednak postawić na bezpieczne oczyszczanie, niż na siłę stosować agresywne kosmetyki, które mogą nam zaszkodzić!
Oczyszczanie twarzy przy skórze suchej
Jak już wspomnieliśmy, oczyszczanie twarzy suchej powinno bazować raczej na piance niż na żelu. Co jednak potem? Cóż, potem powinniśmy zabezpieczyć skórę. Jak pisaliśmy w artykule o pielęgnacji suchej cery, ma ona problem z niewystarczającą produkcją sebum, przez co jest bardziej podatna na mikrourazy i mikrostany zapalne, a do tego może się łuszczyć i być szorstka.
Jeśli macie suchą skórę, warto sięgnąć po krem Perfect Balance - jego działanie wzmocni naturalną barierę ochronną skóry, chroniąc ją przed wpływem promieniowania UV i zanieczyszczeń. Dzięki zawartości olejów zapewni jej też właściwe nawilżenie i odżywienie, a kompleks z korzenia yakon wspomoże jej możliwości regeneracji.
W przypadku większych problemów z suchą skórą, przed kremem warto sięgnąć też po serum Liquid Shield. Dzięki uderzeniowej dawce składników aktywnych (w najwyższych bezpiecznych stężeniach) silnie wzmacnia i regeneruje ono skórę suchą, łuszczącą się i alergiczną.
Oczyszczanie twarzy przy skórze tłustej
Jeśli masz tłustą cerę, to po jej oczyszczeniu żelem polecamy wybór serum Liquid Shield. Tłusta skóra nie będzie w aż tak dużym stopniu potrzebowała wsparcia Perfect Balance, więc serum i krem z filtrem SPF powinno wystarczyć. Na noc zaś możesz zastosować nocną maskę-krem Dream of Beauty - jej formuła sprawia, że wystarczy ją nałożyć po oczyszczeniu twarzy i można ją pozostawić na całą noc. Bez obaw - ma przyjemne, satynowe wykończenie i szybko się wchłania, więc nie ma ryzyka, że ubrudzi pościel lub pozostawi tłuste plamy na plamy na poduszce!
Dlaczego używać Microbiome do oczyszczania i pielęgnacji?
Dlaczego polecamy serię Microbiome do pielęgnacji i oczyszczania twarzy? Po pierwsze dlatego, że jest łagodna i skuteczna w działaniu, ale to nie wszystko. Jej głównymi cechami są:
Kojenie i wyciszanie podrażnionej skóry
Przywracanie i utrzymywanie równowagi mikrobiomu skóry
Ten pierwszy efekt to zasługa wielu składników aktywnych, ale jednym szczególnie wartym uwagi jest wyciąg z jagód pieprzu tasmańskiego. Badania in vivo producenta wskazują, że po aplikacji na skórę potrafi on wyciszyć i zmniejszyć stany zapalne już po 30 minutach, więc jego efekty odczujemy bardzo szybko.
Drugi zaś osiągamy dzięki odpowiednio dobranym prebiotykom, probiotykom i postbiotykom, czyli składnikom, które wspierają rozwój właściwej flory bakteryjnej skóry. Jeśli przeraża Was sformułowanie “flora bakteryjna” w kontekście skóry, nie macie czego się obawiać. Tak jak w jelitach mamy właściwą “kompozycję” pożytecznych bakterii, tak i skóra ma swój mikrobiom, który funkcjonuje na naszą korzyść i chroni nas przed szkodliwymi mikroorganizmami. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać go w równowadze i dbać o niego.
Jakich błędów przy oczyszczaniu twarzy powinno się unikać?
Jest kilka często popełnianych błędów w oczyszczaniu i pielęgnacji skóry, na które chcemy zwrócić Waszą uwagę. Łatwo jest ich uniknąć, a mogą powodować problemy, dlatego przygotowaliśmy ich małe zestawienie.
1. Pozostawianie wilgotnej twarzy po oczyszczaniu
Niektórzy uważają, że należy zostawić wilgotną twarz po jej umyciu - teoria jest taka, że nadmiar wody wchłonie się w skórę i nawilży ją. To nieprawda! Wspomnieliśmy już, że efekt może być wręcz odwrotny. Dodatkowo, woda z kranu, szczególnie twarda, może pozostawić na skórze osad z minerałów, który będzie działał obciążająco. Zawsze delikatnie osuszaj skórę po umyciu. A skoro o tym mowa...
Zbyt agresywne wycieranie twarzy po umyciu lub stosowanie niewłaściwego ręcznika
Skóry twarzy nie powinniśmy trzeć zbyt mocno! Możemy wtedy spowodować mikrourazy naskórka, przez które mogą wnikać patogeny. Najlepiej jest przykładać ręcznik do twarzy. Tak samo rzecz ma się ze starymi, sztywnymi i szorstkimi ręcznikami - mogą podrażniać skórę mechanicznie. Najlepszy ręcznik do twarzy będzie wykonany z miękkiego materiału, na przykład z bawełny. Powinniśmy także mieć osobny, mały ręcznik, którego używamy tylko do wycierania twarzy. To pozwoli nam uniknąć przenoszenia bakterii z innych części ciała na twarz.
2. Zbyt agresywne oczyszczanie
Dla suchej skóry nie ma nic gorszego, niż produkty, których zadaniem jest zmycie nadmiaru sebum. Zwykle są one bardzo agresywne w działaniu, a skóra sucha i tak nie ma problemu z nadmiarem sebum, więc zmywamy tę niewielką ilość, którą skóra zdołała wyprodukować. Nawet tłusta cera zwykle nie potrzebuje ściągnięcia sebum do zera. Użycie mocnych kosmetyków może spowodować, że skóra wejdzie w tryb nadprodukcji sebum, żeby się ochronić, więc tylko pogarszamy problem. Sięgnijmy po łagodne kosmetyki dopasowane do naszego typu.
3. Brak pielęgnacji po oczyszczaniu
To już podkreśliliśmy - umyta, oczyszczona skóra pozostaje “naga”, więc potrzebuje wsparcia. Plus - to znakomity moment na pielęgnację, bo sebum i zanieczyszczenia nie utrudniają składnikom aktywnym wnikania w głąb skóry. Zadbajmy o właściwe nawilżenie i ochronę skóry po oczyszczeniu - i nie zapomnijmy także o kremie z filtrem SPF, w szczególności w miesiącach letnich (choć, jak pisaliśmy już wcześniej, najlepiej przez cały rok!).
4. Niedokładny demakijaż
Kiedy robimy demakijaż, absolutnie minimalny obszar, który zmywamy, jest identyczny do tego, na który nakładaliśmy makijaż. Ale dobrą praktyką jest też wyjście poza niego - kosmetyki kolorowe mogą migrować w ciągu dnia, czasem przeniesiemy je dłonią czy ubraniem. Wielu osobom zdarza się też zapomnieć o demakijażu uszu czy szyi, a często nakładamy na nie podkład, żeby wyrównać ich koloryt z odcieniem twarzy!
5. Zbyt częste wykonywanie peelingu skóry
Peeling skóry powinien być wykonywany regularnie, lecz nie za często! Optymalnym jest wykonywanie peelingu raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie - jeśli posiadasz cerę delikatną. Zbyt częste mechaniczne złuszczanie skóry prowadzi do jej nadwrażliwości, alergii, przebarwień, podrażnień. Pamiętaj, że skóra musi mieć czas się zregenerować.
Po naszym artykule wiecie już, jak wybrać doskonałą pielęgnację i oczyszczanie skóry. Zapraszamy Was do skorzystania z oferty Alkmie i serii Microbiome - z pewnością znajdziecie w niej kosmetyki, za które Wasza skóra Wam podziękuje!