Olej Cacay (Kahai) - czym jest i jakie ma własciwości?

 

Olej olejowi nierówny - tego możemy być pewni. Jedne celują mocniej w nawilżanie, inne w łagodzenie, niektóre znakomicie odżywiają albo chronią skórę. Ten zawiera dużo jednej witaminy, tamten więcej kolejnej. Nie jest łatwo się w tym odnaleźć, zwłaszcza, że dzięki technologii przybywa nam olejów, które działają świetnie na naszą skórę. Dlatego dziś spieszymy z objaśnieniem, czym jest i jak działa tajemniczy olej Kahai.

Czym jest olej Cacay (Kahai)?

Olej Cacay, znany również jako olej Kahai, pochodzi z orzechów drzewa cacay (Caryodendron orinocense), które rośnie w kolumbijskich lasach tropikalnych, w dorzeczach rzek Orinoco (tej, o której śpiewała Enya!) i Amazonki. Dorosłe drzewo - które potrzebuje 4-7 lat, żeby wydać owoce - musi mieć dużo słońca. To już daje nam pewne wskazówki co do tego, jakie właściwości może mieć olej z orzechów, ale nie gnajmy do przodu - o właściwościach oleju Cacay opowiemy za moment.

Każdy owoc Cacay ma w sobie trzy indywidualne orzechy, z których tłoczy się olej - a ten stanowi nawet do 60% wagi orzecha! Olej ten jest bogaty w witaminę E (tokoferol), zawiera jej o ponad 50% więcej niż znany i mocno rozpowszechniony olej arganowy. Stanowi bogactwo witaminy F, czyli zespołu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), a przede wszystkim drogocennego kwasu alfa-linolenowego. W jego składzie znajdziemy również inny bardzo ważny składnik - naturalny (botaniczny) retinol, czyli witaminę A - trzykrotnie więcej niż w popularnym oleju z dzikiej róży. Retinol ma działanie anti-age, a przy tym bardzo ważne jest to, że ten jest naturalny. Dlaczego?

Botaniczny retinol - witamina A bez obaw

Retinol to popularny składnik wielu kremów, głównie tych przeciwstarzeniowych. Ale nie każdy jest równie bezpieczny - retinol retinolowi nierówny. Czym więc różni się naturalny/botaniczny retinol od tego, który pozyskiwany jest w sposób syntetyczny?

Przede wszystkim, retinol botaniczny ma mniejszy potencjał drażnienia w stosunku do retinolu syntetycznego, a także nie wchodzi w reakcję ze słońcem (nie powoduje fotouczuleń - można więc wykorzystywać go w pielęgnacji dziennej). Spójrzmy naukowym okiem na to, co robi botaniczny retinol:

  • bierze udział w utrzymaniu funkcji macierzy pozakomórkowej
  • pobudza produkcję kolagenu typu I,
  • obniża negatywny wpływ metaloproteinaz na białko podporowe (kolagen).
  • przyśpiesza regenerację skóry, 
  • hamuje procesy starzenia. 

Działa jak:

  • promotor przenikania dla innych substancji, intensyfikując ich działanie.
  • redukuje przebarwienia skóry, wyrównując jej koloryt i przywracając blask
  • korzystnie wpływa na cerę trądzikową i redukcję zmian (m.in.ze względu na hamowanie syntezy lipidów, a także oddziaływanie na metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej). 

Można śmiało powiedzieć, że plusów ma pod dostatkiem! Wiadomo, że intensywność jego działania zależy od tego, jakie jest jego stężenie w kosmetyku, ale zdecydowanie jest to składnik, dzięki któremu na olej Cacay warto zwrócić uwagę.

Olej Cacay - właściwości i efekty z korzystania

Olej Kahai to nie tylko retinol - to także wspomniane już wcześniej witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wśród nich znajdziemy kwasy omega 3, 6 i 9, które są odpowiedzialne za regenerację tkanek i przyspieszenie gojenia ran. Wspomagają także uspokajanie stanów zapalnych oraz pomagają im przeciwdziałać, dzięki nim olej Cacay jest także świetnym składnikiem kosmetyków przeciw rozstępom.

Wszystkie drogocenne składniki oleju Kahai działają regeneracyjnie, nawilżająco i odżywczo. Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu, redukują wolne rodniki (stres oksydacyjny), co korzystnie wpływa na hamowanie procesów zapalnych oraz starzenie się skóry. Składniki oleju wzmacniają one naturalny płaszcz hydrolipidowy, chroniąc skórę przed transepidermalną ucieczką wody z naskórka (TEWL). Przyczynia się to również do łagodzenia podrażnień skóry (również po goleniu) i przyspieszenie gojenia (aktywacji mechanizmów odnowy skóry). Równowaga hydrolipidowa zmniejsza ilość nadmiernie wydzielanego sebum, redukując wzmożone błyszczenie się skóry.

Zatem od zewnątrz skóra staje się miękka, gładka i przyjemna w dotyku. Od wewnątrz zaś wzmocnione zostają jej struktury (białka podporowe), dzięki czemu uzyskujemy poprawę jędrności i napięcia.

Olej Cacay - dla kogo będzie doskonały?

Olej Cacay ma wiele właściwości - a przez to czasem ciężko się zdecydować, dla kogo będzie odpowiedni. Czy powinniśmy sięgnąć po niego, czy może wybrać jakiś inny? Rozwiążemy to bardzo prosto - otóż olej ten będzie doskonały:

  • dla osób, których skóra wymaga regeneracji
  • dla osób z cerą suchą i odwodnioną - bo świetnie nawilża
  • dla osób z cerą mieszaną i tłustą - dzięki temu, że reguluje produkcję sebum
  • dla osób których skóra była narażona na ekspozycję na czynniki zewnętrzne takie jak smog, promieniowanie UV, wiatr, zmiany temperatur
  • dla osób, które zauważają pierwsze oznaki starzenia się skóry
  • dla cery poszarzałej i “zmęczonej”
  • dla osób z bliznami i przebarwieniami
  • dla skóry pokrytej rozstępami

Jak widać, lista jest faktycznie bogata, ale to tylko dlatego, że to naprawdę wartościowy olej!

Zastosowanie olejku Cacay - pytania i odpowiedzi

Wiemy, że tajemnicza nazwa i egzotyczne pochodzenie składników mogą czasem rodzić wiele pytań, dlatego zebraliśmy kilka kluczowych tutaj. Jeśli macie jakieś pytania, na które chcielibyście uzyskać odpowiedź, a ten artykuł na nie nie odpowiedział - dajcie znać w komentarzach!

P: Czy będę się łuszczyć po zastosowaniu produktu z olejem Kahai?

O: Niekiedy po produktach zawierających syntetyczny retinol faktycznie może wystąpić efekt widocznego złuszczania, ale olej Kahai zawiera retinol botaniczny - a ten nie wywołuje złuszczania się naskórka.

P: Czy zauważę zaczerwienienie lub podrażnienie skóry, skoro olejek Kahai to roślinny retinol?

O: Nie, po zastosowaniu oleju Kahai nie zauważysz zaczerwienienia ani podrażnienia. Czasem w przypadku produktów, które zawierają syntetyczny retinol podaje się informacje wskazujące, że musimy zacząć stosowanie od bardzo niskiego stężenia i rzadko. W oleju Cacay występuje jednak botaniczny retinol - na ten składnik nie musisz budować tolerancji skóry.

P: Czy mogę olej Kahai stosować latem?

O: Tak, nie ma przeciwwskazań do stosowania oleju Kahai przez cały rok, również latem. Tu ponownie obawy mogą wynikać z obecności retinolu, ale naturalny retinol w kosmetykach z olejem Cacay nie wchodzi w reakcję ze słońcem.

P: Czy olej Kahai będzie odpowiedni w pielęgnacji cery 25+?

O: Tak, olej Kahai jest dobrym wyborem dla każdego wieku, należy jednak uwzględnić aktualne potrzeby skóry. Nie zawsze młodsza skóra będzie wymagać intensywnego nawilżenia. Skóra normalna też może nie potrzebować tak bogatego składu, ale to z pewnością nie jest coś, co może jej zaszkodzić.

Polecane kosmetyki z olejkiem Cacay

Olej Kahai (Cacay) najczęściej znajdziemy w produktach skierowanych do osób, którym zależy na naturalnych kosmetykach anti-age. To oczywiście nie znaczy, że istnieje magiczna granica wieku, poniżej której nie należy ich stosować - ponieważ lepiej zapobiegać, niż leczyć, działanie przeciwstarzeniowe też lepiej zacząć zawczasu, niż ratować już mocno dojrzałą skórę!

Jeśli więc olej Kahai, efekty, jakie oferuje i jego właściwości brzmią dla Was kusząco, możemy polecić dwa produkty z nim wprost z naszej serii ANTI-AGE:

 

  1. Nature’s DNA, olejowy eliksir odmładzający, w którym Kahai współgra z koenzymem Q10, witaminą C i luksusowymi olejami, aby odżywić i zregenerować skórę
  2. Beauty: activate!, biomimetyczny peeling enzymatyczny, w którym olej Kahai połączyliśmy między innymi z papainą i pulpami roślinnymi.

Jeśli Twoja skóra potrzebuje regeneracji i nawilżenia, sięgnij śmiało po olej Kahai. Jeśli chcesz przeciwdziałać zmarszczkom zanim się jeszcze pojawią - również po niego sięgnij!