Olej z awokado - pyszny dla nas i dla skóry!
Przeglądając skład niektórych kosmetyków wydaje nam się, że moglibyśmy z nich zrobić pyszną sałatkę. Nie bez przyczyny - wiele substancji, które znajdziemy w popularnych roślinach, działa zbawiennie na naszą skórę. To w sumie logiczne - roślina musi zatrzymać wodę, regenerować się, wzrastać, a wiele z nich musi też zachować jędrność i trwałość. Odporność na czynniki zewnętrzne też jest całkiem przydatna. Brzmi znajomo? Tak jest - nasza skóra potrzebuje dokładnie tego samego!
Awokado na talerzu i na ciele
Awokado (właściwie: smaczliwkę wdzięczną) znamy i kochamy już od dłuższego czasu. Charakterystyczna ciemnozielona skórka przyciąga wzrok w supermarketach i sklepach z warzywami i owocami, a na samą myśl o guacamole wiele osób się uśmiechnie.
Samo awokado ma już ponad 9000 lat tradycji, a pochodzi z południowego Meksyku. Obecnie to wiecznie zielone drzewo uprawia się na wielką skalę w samym Meksyku, ale także w Ameryce Środkowej i Południowej.
Sam owoc, zwany gruszką awokado, ma wiele zastosowań, głównie w kuchni. Ma konsystencję która pozwala łatwo go rozsmarować, a przy tym zawiera sporo łatwo przyswajalnych tłuszczy i minerałów. I właśnie na tych tłuszczach i minerałach dziś się skupimy. Nie podamy Wam doskonałego przepisu na guacamole ani nie radzimy nakładać go na twarz, ale opowiemy Wam, dlaczego olej z awokado to genialny produkt dla naszej skóry.
Znakomite do jedzenia...
Zacznijmy od tego, skąd bierze się olej z awokado, bo kiedy myślimy o olejach, często myślimy o pestkach (tak jak w przypadku oleju z pestek winogron czy oleju lnianym z nasion). Jednak, podobnie jak w przypadku oliwy z oliwek, olej z awokado pozyskiwany jest z miąższu owocu. Podstawowe sposoby są dwa - można albo tłoczyć go na zimno z wysuszonej miazgi, albo poprzez macerowanie jej w wodzie.
Miąższ zawiera aż 23 gramy tłuszczu w 100 gramach - choć wydaje się, że to dużo, więc źle, to nie do końca prawda. Głównie są to bowiem jednonienasycone kwasy tłuszczowe:
- kwas oleinowy
- glicerydy kwasu linolowego
- glicerydy innych kwasów tłuszczowych, takich jak:
- palmitooleinowy,
- palmitynowy
- stearynowy.
Oprócz tego, awokado zawiera także:
- witaminy A, E, C, PP i B2
- miedź
- skwalen
- potas
- żelazo
O kwasach tłuszczowych wiemy sporo w kontekście odżywiania, a co na ich temat ma do powiedzenia kosmetolog, kiedy chodzi o kwestie pielęgnacyjne?
Olej dostarcza skórze zawartych w nim kwasów tłuszczowych, stanowiących część składową błon komórkowych. Dzięki zachodzącym w skórze procesom transestryfikacji dochodzi do redystrybucji kwasów tłuszczowych pomiędzy składnikami błon biologicznych a substancjami dostarczonymi z olejem. Zatem zawarte w oleju kwasy, wolne czy zestryfikowane, wypełniają obszary, gdzie naturalna bariera lipidowa ulega zniszczeniu. Proces ten ma szczególne znaczenie w przypadku wysokonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas linolowy. Deficyt tego kwasu powodowany jest wolnorodnikowymi procesami utleniania. Stanowi częstą przyczynę zakłóceń w funkcjonowaniu błon biologicznych jako barier chroniących komórkę m.in. przed nadmierną utratą wody. Sucha skóra wykazuje wzrost zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych w błonach korneocytów z jednoczesną redukcją kwasu linolowego. Jednak podczas aplikacji na skórę kosmetyków bogatych w ten kwas, proporcje wyrównują się, a naskórek wraca do prawidłowego funkcjonowania.1
… i do pielęgnacji!
Nie wszystko, co dobre do jedzenia, jest też dobre dla skóry, ale awokado z pewnością pasuje do obu kategorii! Jego właściwości są bardzo szerokie - oto, co może zrobić dla Twojej cery:
- Olej z awokado reguluje funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego Twojej skóry - dzięki niemu skóra jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych
- Regeneruje skórę
- Nawilża ją i zabezpiecza ją przed transepidermalną ucieczką wody z naskórka (TEWL), dzięki czemu skóra pozostaje nawilżona na dłużej
- Wspomaga gojenie po drobnych urazach, takich jak otarcia
- Pomaga łagodzić podrażnienia
_______________________
1 Źródło: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/awokado-nie-tylko-smakuje-ale-rowniez-upieksza,12851