SPF - czym jest i jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny?

 

Filtry przeciwsłoneczne to jeden z tych produktów kosmetycznych, który wręcz musi znaleźć się w Twojej kosmetyczce w sytuacji, gdy chcesz przeciwdziałać procesom starzenia (a kto nie chce? ; )), a przede wszystkim, aby przeciwdziałać procesom nowotworzenia się tkanek, czyli tak zwanemu rakowi skóry.

Przed czym się chronimy?

Ultrafioletowe promieniowanie słoneczne, czyli UV, możemy podzielić na trzy rodzaje: UVA, UVB i UVC. Czym się różnią powiemy za moment - najpierw spójrzmy, co wpływa na to, jak intensywne jest UVA i UVB (o UVC martwić się nie musimy - w całości pochłania je atmosfera Ziemi, więc nie dociera ono do nas w ogóle):

  • pora roku
  • pora dnia
  • pozycja słońca
  • wysokość nad poziomem morza
  • odległość od równika.

 

Te różnice dotyczą obydwu promieniowań, zarówno UVA, jak i UVB. Żadna z różnic nie sprawia, że któreś z nich znika - o tym warto pamiętać! Bez względu na to, czy mamy sierpień i południe, czy 14:00 w grudniu, oba rodzaje promieniowania docierają do naszej skóry - i wywierają na nią wpływ. Oczywiście, ze względu na to, że w lecie słońce jest wyżej na niebie i jest na nim dłużej, w lecie szczególnie musimy zwrócić uwagę na promieniowanie UV, ale na pewno znamy też kogoś, kto wrócił z ferii w Alpach z piękną opalenizną, prawda?

Czym różnią się UVA i UVB?

UVA - to promieniowanie, którego długość fali wynosi od 320 nm do 400 nm. W naszej szerokości geograficznej jego natężenie przez cały rok jest jednakowe, również w ciągu doby się ono nie zmienia. Pomimo że to promieniowanie nie powoduje oparzeń słonecznych, a w tym również nie przyczynia się do zbrązowienia naszej skóry, jest ono bardzo niebezpieczne, ponieważ to właśnie promieniowanie UVA dociera do skóry właściwej i ma negatywny wpływ na DNA komórek. To właśnie przez UVA nasza skóra szybciej się starzeje, a w najgorszym scenariuszu, to, to promieniowanie przyczynia się do powstawania nowotworów skóry. Niestety spustoszenie, jakie powoduje promieniowanie UVA, towarzyszy naszemu organizmowi przez całe życie, a procesy zachodzące w skórze nakładają się na siebie. Dlatego tak ważna jest ochrona skóry przed jego działaniem już od najmłodszych lat.

UVB - to promieniowanie, którego długość fali wynosi od 280 nm do 320 nm. Promieniowanie UVB dociera do naszego naskórka, gdzie pochłanianie jest w większości przez warstwę rogową skóry. Odpowiedzialne jest za poparzenia słoneczne, opaleniznę, a także produkcję witaminy D3. W naszej szerokości geograficznej jego natężenie rośnie wiosną i latem, natomiast maleje jesienią i zimą.

Wniosek? Niezależnie od tego, czy jest zima, czy lato, warto chronić swoją skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Pomimo że jedynym pozytywnym aspektem oddziaływania słońca na nasz organizm, jest produkcja witaminy D3. Jednak jeśli nawet ktoś nie stosuje kremów z SPF i ”wystawia” skórę na działanie promieni UV w celu produkcji witaminy D3, to i tak suplementacja jest potrzebna. Szybki rachunek zysków i strat jest taki, że warto zadbać o ochronę!

Jak zabezpieczyć się przed promieniowaniem UV?

Najlepszą ochroną jest ochrona fizyczna. Co to znaczy?

Ochrona fizyczna to nic innego jak faktyczne “zablokowanie” dostępu promieni słonecznych do skóry. Wszystko, co jest nieprzezroczyste, zapewnia w jakimś stopniu taką blokadę - możemy zatem siedzieć w cieniu, pod parasolem, dachem czy drzewami, oraz osłaniać skórę materiałem. Długi rękaw i czapka z daszkiem czy kapelusz z dużym rondem na pewno zredukują ryzyko poparzeń słonecznych bardziej, niż odkryta twarz i ramiona! Aktualnie na rynku dostępne są również ciuchy i nakrycia głowy z ochroną UPF - o niej za moment.

Mimo spędzania czasu w cieniu, należy zadbać o aplikację kremów SPF, ponieważ, jak łatwo się domyślić, nie jesteśmy w stanie uniknąć promieniowania słonecznego w 100% (chyba że zamkniemy się w piwnicy bez okien). Co istotne, promieniowanie UV przenika przez szyby! Więc spędzając czas w domu, czy podróżując samochodem lub innym środkiem transportu, również jesteśmy narażeni na działanie promieniowania UV.

Czym jest odzież UPF?

UPF (ultraviolet protection factor) to parametr, jaki możemy znaleźć na niektórych ubraniach, jak i nakryciach głowy, określający stopień, w jakim produkt przepuszcza promienie słoneczne. Można UPF nieco porównać do SPF - oznaczenia stosowanego w kremach o działaniu ochronnym przed promieniowaniem UV. Jakich produktów UPF szukać? Najlepiej takich, które mają UPF 50. Co to dla nas oznacza? Produkt z oznaczeniem UPF 50 będzie przepuszczał tylko 1/50 promieniowania UV, co w konsekwencji oznacza, że będzie chronił naszą skórę w granicach 98% przed promieniowaniem UVA i UVB.

SPF - co to właściwie jest?

SPF, czyli Sun Protection Factor - to współczynnik, który informuje nas o tym, ile czasu dłużej możemy przebywać na słońcu, by nie doprowadzić do poparzenia skóry, czyli jest to wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Im wyższy SPF, tym dłużej bez ponownej aplikacji produktu możemy przebywać na słońcu i tym więcej promieniowania UVB zostanie zablokowanych.

  • SPF 50 blokuje 98 % promieniowania UVB
  • SPF 30 blokuje 97 % promieniowania UVB
  • SPF 20 blokuje 95 % promieniowania UVB
  • SPF 15 blokuje 93 % promieniowania UVB
  • SPF 10 blokuje 90 % promieniowania UVB

Nie wszystkie kremy SPF chronią naszą skórę przed promieniowaniem UVA, szukaj więc na opakowaniu produktu takiej informacji!

Jaki SPF do twarzy wybrać?

Oczywiście, jak najwyższy, ale jak widzieliśmy przed chwilą - nie ma co sięgać powyżej SPF 50, bo różnice są już bardzo minimalne. SPF 50 będzie najbezpieczniejszym wyborem - twarz w końcu jest naszą wizytówką i jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV (i jest też najbardziej eksponowana na nie), więc warto ją zabezpieczyć porządnie.

Ważnym elementem przy wyborze kremu SPF do twarzy jest jego skład. Choć są produkty, które sprawdzą się zarówno do ciała, jak i do twarzy, to niektóre mogą być zbyt ciężkie lub za tłuste do twarzy. Wtedy warto będzie sięgnąć po mocniej natłuszczający krem do ciała, a lżejszy - do twarzy.

Jaki SPF wybrać - rodzaje filtrów w kremach

Na rynku dostępne są trzy rodzaje kremów SPF:

  1. chemiczne
  2. fizyczne, nazywane również mineralnymi
  3. chemiczno-fizyczne

W kwestii tego, który rodzaj filtrów jest najlepszy, najbezpieczniejszy, zdania są podzielone. Są jednak substancje, które nie są wskazane do stosowania chociażby ze względu na ochronę środowiska, ponieważ negatywnie wpływają na rafę koralową.

Benzofenon-3 (BP-3; oksybenzon) — substancja pochłaniająca promieniowanie UV, zarówno UVA i UVB. Oznacza to, że dzięki tej substancji, szkodliwe promieniowanie UV nie wnika w głąb naskórka, dzięki czemu nie zostaje uszkodzone DNA komórek.

Oktinoksat — chroni skórę przed poparzeniami słonecznymi, blokują przede wszystkim promieniowanie UVB.

Nawet kilka mililitrów tych substancji powoduje bielenie koralowców, co nie jest jedynym negatywnym skutkiem wpływającym na rafę koralową. Te związki chemiczne wpływają w sposób nieodwracalny na DNA koralowców, powodując ich deformację, a także obniżając zdolności do reprodukcji. Koralowce tworzą wyjątkowy ekosystem, który aktualnie jest zagrożony wyginięciem. Nie bez powodu ochrona raf koralowych jest bardzo istotna, również dla nas — ludzi, zamieszkujących lądową część kuli ziemskiej. Rafy koralowe nazywane są żłobkiem oceanów, czyli miejscem, gdzie rozpoczyna się morskie życie. To tu wydawane na świat są liczne mioty ryb tworzące ławice. Można więc powiedzieć, że od kondycji raf koralowych zależy równowaga oceanów. Ryby, a także inne organizmy wodne stanowią pokarm dla wielu gatunków morskich, jak i lądowych. Warto więc zadbać o wodny ekosystem, jak najszybciej jest to możliwe. Być może wiele z Was powie, że na największe zanieczyszczenia oceanów, nie mamy wpływu. Poniekąd to prawda, jednak należy pamiętać, że nawet najmniejsze gesty, wykonywane przez miliony ludzi dadzą wymierny efekt, warto więc zacząć od nas samych :)

Opinii na temat filtrów chemicznych jest wiele i często zdarza się, że są ze sobą sprzeczne, jednak jedno jest pewne! Filtry fizyczne, które inaczej nazywa mineralnymi, są bezpieczne do stosowania, nie przenikają przez skórę i nie powodują alergii. W kosmetykach z filtrami fizycznymi najczęściej spotyka się tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Po nałożeniu na skórę tworzą film ochronny, odbijający promieniowanie UVA i UVB, co oznacza, że wykazują działanie ochronne szerokospektralne. Komu polecamy filtry fizyczne? Dosłownie każdemu! A w szczególności osobom z problemem trądzikowym, skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień, alergikom (zwróć tylko uwagę na to, czy produkt nie jest dodatkowo perfumowany).

Ładna, zdrowa opalenizna cały rok

Każdego roku wzrasta ilość osób chorująca na nowotwór skóry - chorobę nad którą mamy dość dużą kontrolę, ponieważ wykluczając czynniki genetyczne, to, czy zwiększymy prawdopodobieństwo wystąpienia jej u nas i naszych bliskich, zależy tylko od nas samych i tego w jak dużym stopniu będziemy się chronić. Pamiętaj więc, aby w Twojej kosmetyczce na lato (i nie tylko na lato!) nie zabrakło dobrego kremu z filtrem!

 
Posted in: Kosmetolog radzi