Szczotkowanie ciała na sucho
Szczotkowanie ciała wywodzi się z krajów Dalekiego Wschodu, początkowo zamiast szczotki używano suchych, twardych traw, a dopiero później zastąpiono ten rytuał szczotkami, które były zrobione z naturalnego włosia. Aktualnie można również spotkać szczotki z włosiem syntetycznym, jednak każdy, kto chociaż raz spróbuje szczotkowania za pomocą szczotki z włosiem naturalnym, już na zawsze przy nim pozostanie. Różnica między rodzajem włosia jest zauważalna i zdecydowanie lepiej pracuje się z włosiem naturalnym.
Szczotkowanie ciała na sucho zdobyło w ostatnim czasie bardzo dużą popularność, przede wszystkim dlatego, że to zabieg do wykonania w domowych warunkach, każdy będzie umieć odpowiednio go wykonać, a systematyczne szczotkowanie przynosi bardzo dobre efekty na skórze.
KORZYŚCI ZE SZCZOTKOWANIA CIAŁA NA SUCHO
Co zyskujesz, szczotkując ciało na sucho:
- pobudzenie krążenia krwi, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona,
- pobudzenie układu limfatycznego, odpowiedzialnego za odporność organizmu,
- relaksacja mięśni,
- redukcja cellulitu,
- redukcja obrzęków,
- redukcja zrogowaciałego naskórka,
- redukuje i/lub przeciwdziała wrastaniu włosów,
- pobudza, energetyzuje,
- poprawia napięcie i elastyczność skóry,
- przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacyjnych.
CZĘSTOTLIWOŚĆ SZCZOTKOWANIA CIAŁA
Jak często wykonywać szczotkowanie?
Na początku zacznij od szczotkowania co drugi dzień. Poświęć temu około 10-15 minut. Z każdym tygodniem wydłużając czas o kilka minut, a także zwiększając częstotliwość, aż dojdziesz do codziennego masażu za pomocą szczotki. Pamiętaj, by przy pierwszych użyciach nie dociskać szczotki zbyt intensywnie do ciała. Warto również pamiętać o dostarczaniu składników odżywczych skórze po wykonanym masażu stosując balsam.
JAK POPRAWNIE SZCZOTKOWAĆ CIAŁO BY ZAUWAŻYĆ JAK NAJLEPSZE REZULTATY
Jak szczotkować ciało na sucho?
Na wstępie należy zapamiętać, że masaż szczotką na sucho wykonujemy zgodnie z przepływem limfy, czyli rozpoczynamy go, szczotkując na początku dłonie, ręce, kolejno stopy, nogi, brzuch, plecy, tak by ruch kończyć na węzłach chłonnych.
Masaż rozpocznij od stóp, kierując się do pachwin, następnie przejdź do partii górnych opracowując je w ten sposób, aby ruch zakończyć pod pachami.
- Na początek wykonaj ruch od palców stopy do kostki — powtórz go około 5-15 razy.
- Kolejno od kostki do kolan wykonaj ruch do góry, powtarzając go 5-15 razy. Opracuj łydkę, pasmo po paśmie.
- Kolejno od kolan do pachwin wykonaj ruch do góry, powtarzając go 5-15 razy. Opracuj udo pasmo po paśmie.
- Następnie, przyłóż szczotkę do środkowej części brzucha i kieruj ją do góry w kierunku pachy. Opracuj prawą połowę brzucha w taki sposób, by ruch do góry zakończyć pod prawą pachą, a lewą stronę brzucha, tak by ruch do góry kończyć pod lewą pachą. Opracuj cały brzuch pasmo po paśmie, powtarzając każdy ruch 5-15 razy.
- Następnie przemasuj szczotką dekolt, przykładając szczotkę do obojczyka, kieruj ją do pachy. Podobnie jak brzuch, dekolt podziel na dwie połowy. Prawą połowę dekoltu opracuj w taki sposób, by ruch kończyć pod prawą pachą, a lewą połowę pod lewą pachą.
- Następnie przejdź do przemasowania dłoni i rąk. Rozpoczynasz od szczotkowania dłoni, wykonując ruch 5-15 razy, od końca palców do nadgarstków.
- Następnie przejdź do przedramienia, również opracowując go ruchami skierowanymi ku górze, powtarzając 5-15 ruchów. Przykładaj szczotkę pasmo po paśmie, tak by opracować całe przedramię.
- Na koniec poprowadź szczotkę od łokcia do ramienia. Wykonaj 5-15 ruchów, opracowując całą przestrzeń pasmo po paśmie.
- Możesz również przemasować plecy z czyjąś pomocą, wykonując ruchy od dołu pleców ku górze, kończąc ruch pod pachami.
PRZECIWWSKAZANIA DO SZCZOTKOWANIA CIAŁA
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze
- dermatozy takie jak np.: trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, świerzb,
- rany,
- nowotwory.
Przeciwwskazania do skonsultowania z lekarzem:
- ciąża,
- żylaki,
- skłonność do pajączków,
- płytkie unaczynienie skóry.
Jeśli szczotkujesz ciało, mając skłonność do powstawania tzw. pajączków, lub posiadasz żylaki, lub jesteś w ciąży, przede wszystkim polecamy konsultacje z lekarzem. Jeśli wyrazi on zgodę na stosowanie szczotki w codziennym rytuale, pamiętaj, by ruchy były dość delikatne, w szczególności, gdy dopiero rozpoczynasz taką praktykę.